Klidné a věcné – a hlavně informativní – takové bylo dvouhodinové jednání 37. Valného shromáždění České rady dětí a mládeže (ČRDM).
Konalo se 8 listopadu 2012 v sídle ČRDM. Vzhledem k relativně nízké účasti delegátů probíhalo zprvu jako tzv. náhradní. Účastníci využili prvních šedesáti minut k tomu, aby se od vedení České rady a některých zástupců sdružení dozvěděli řadu informací – a co bylo zapotřebí, to i předjednali. Pak se (v duchu stanov ČRDM) stalo VS usnášeníschopným, a mohlo se tudíž o důležitějších bodech hlasovat.
Předseda ČRDM Aleš Sedláček informoval o programu „Mládež v akci“ (www.mladezvakci.cz), který na přelomu prosince a ledna vstoupí do posledního roku svého trvání. Upozornil přitom na možnost vysílání dobrovolníků do zahraničí a přijímání (hoštění) zahraničních dobrovolníků u nás. „Zkuste se nad tím zamyslet, jestli právě vaše organizace a vaše programy by nebyly vhodné pro přijetí dobrovolníků,“ vybídl delegáty Aleš Sedláček. Připomněl přitom, že ČRDM splnila akreditaci pro vysílání a přijímání dobrovolníků a má v tomto ohledu spolkům co nabídnout. „Můžete využít tedy i naší akreditace, vyslat svého dobrovolníka přes nás někam do světa, nebo naopak dobrovolníka ze zahraničí přijmout…“ Zmíněný projekt podporuje také mezinárodní výměny, ideálně mnohostranné.
K patrně nejznámější akci ČRDM, k Bambiriádě, Aleš Sedláček poznamenal, že hloubková analýza jejího letošního ročníku ukázala, že objem přerozdělených prostředků nesouvisí s kvalitou akce v jednotlivých městech. ČRDM proto napříště nerozdělí městům žádnou část ministerské dotace – v rámci úsporných opatření bude žádat o milion dotačních korun méně. Rozhodnutí ohledně přerozdělování peněz bambiriádním městům se podle předsedy ČRDM ale nevztahuje na komerční partnery. Pokud Rada takové získá, „bude pak záležet především na nich, v jakých městech budou chtít být – a za jakých podmínek,“ dodal Aleš Sedláček. Zmínil se ještě o pomalu doznívajícím projektu „Klíče pro život“ (www.kliceprozivot.cz), jeho následníku „K2“ a pozornost věnoval i problematice veřejného rejstříku občanských sdružení. Dosud jsou evidována na ministerstvu vnitra; nový Občanský zákoník předjímá vybudování veřejného rejstříku spravovaného (spolu s jinými) soudy.
37. VS ČRDM také přijalo usnesení týkající se dostupnosti citlivých informací o letních táborech. Delegáti na návrh starosty Junáka Josefa Výprachtického zavázali předsedu ČRDM, aby podnikal kroky směřující k tomu, aby přesné polohy letních táborů (včetně GPS souřadnic) na stránkách www.tabory.info nebyly běžně dostupné široké veřejnosti – pokud si to samozřejmě organizátoři daného tábora nebudou přát. V praxi by to znamenalo, že na webu, provozovaném ministerstvem zdravotnictví ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem, by zmíněné údaje byly nadále přístupné pouze složkám IZS, nikoli každému návštěvníku stránek jako doposud. Jak hlasování na VS ukázalo, nejen skauti vidí v této praxi jisté bezpečnostní riziko. Důvodnost takové obavy dokládá podle Josefa Výprachtického nedávný případ se soudní dohrou: dva skautští vedoucí bránili dívčí tábor před skupinou opilých lidí. „Vysloužili si obvinění – z napadení těch útočníků,“ konstatoval starosta Junáka. Odvolací soud obžalované skauty sice osvobodil, z podnětu státní zástupkyně však bude následovat ještě dovolání… „Může se to stát každému, kdo dělá tábory, kdo má nějaké aktivity venku,“ podotkl Josef Výprachtický.
Miroslav Jungwirth se ve svém vystoupení věnoval kartám mládeže EYCA. Připomněl, že ČRDM je držitelkou licence na zmíněný systém slevových karet pro ČR, a přiblížil možnosti, jak se do něj mohou členská sdružení zapojit. „Vaši členové mají nárok nepořídit si ty karty za stovku – což je jejich normální, komerční cena – ale za desetinu, tedy za deset korun,“ zdůraznil. Zároveň upozornil, že vznik takového nároku je podmíněn distribucí karet koncovým uživatelům členskými sdruženími ČRDM, nikoli Českou radou jako takovou (více na www.eyca.cz/crdm). Sdružení si rovněž mohou, chtějí-li, nechat na základě karet mládeže EYCA vyrobit karty vlastní, s osobitou grafikou. „Vím o tom, že skauti si to tak rozhodli – a slyšel jsem, že před pár dny také tomíci,“ poznamenal Miroslav Jungwirth.
O probíhajícím projektu „Finanční gramotnost“ pohovořil František Šereda. Projekt zvolna spěje ke svému závěru, a prostor pro zapojení členských sdružení či jejich organizačních jednotek do něj se tak úží. Spolkům nabízí projekt možnost ověřovat různé produkty jím vytvářené – takových možností ale do konce února 2013 už mnoho nebude. František Šereda se v této souvislosti zmínil o hravém interaktivním komiksu přístupném na internetové adrese www.nenechsezmanipulovat.cz. „Je to zajímavá online hra, která bude brzy doplněna řadou menších. Společně budou tvořit soutěž, do níž se kdokoliv, obzvláště z našich sdružení, bude moci zapojit,“ dodal.
Nový projekt “72 hodin – Ruku na to!“, proběhnuvší v říjnu, rekapituloval jeho hlavní koordinátor Ondřej Šejtka. „Projekt hodnotíme jako úspěšný, protože se do něj v rámci dvou set dvaceti dílčích projektů zapojilo více než jedenáct tisíc dobrovolníků. Musím otevřeně říct, že jsem čekal větší iniciativu od sdružení, nicméně zhruba polovina akcí byla jejich – a polovina škol. Z našich sdružení byli v tomto ohledu nejakčnější hasiči, skauti, pionýři a tomíci,“ konstatoval místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka. 72 hodin se má podle jeho slov uskutečnit také v příštím roce, patrně opět v půli října, a má svým načasováním vyhovovat i školským zařízením, jako jsou domovy mládeže, internáty a jiné.
Delegáti vyslechli informace Představenstva ČRDM včetně hospodářských, schválili návrh priorit i rozpočtu ČRDM na příští rok a odsouhlasili také, že výše členských příspěvků se oproti předcházejícímu období nemění. Rovněž počet členských sdružení ČRDM zůstal po VS stejný: Česká rada jich má nadále celkem 98. Dvě sdružení – Český svaz ochránců přírody a Mladí ochránci přírody – žádající o přijetí do ČRDM, kde dříve obě působila jako jeden subjekt, si mají vzájemně vyjasnit složení své členské základy. Jejich žádosti poté posoudí další VS, zřejmě na jaře 2013.
Příští VS se má mj. také věnovat návrhu Folklorního sdružení ČR na změnu stanov, respektive jeho verzi formulované Asociací debatních klubů. Jde o to upravit stanovy tak, aby celostátní sdružení mohla vysílat na VS třeba jen jednoho delegáta disponujícího samozřejmě příslušným počtem mandátů (odvozují se od počtu členů). Doposud je k takovému postupu třeba plných mocí od zbývajících delegátů: ti ovšem musejí být napřed ve sdruženích podle zvoleného klíče vybráni… Na misce vah se tak nyní ocitnou dva odlišné koncepty. Nově navrhovaný „pragmatický“ model šetří čas a snad i peníze regionálních delegátů za cestovné do Prahy. Současný „idealistický“ model se zase snaží vtáhnout do rozhodovacího procesu i mladší ročníky, a to i za cenu určité administrativní kostrbatosti.