V sobotu 26. 1. proběhlo třetí přípravné setkání XVIII. ročníku Pražského studentského summitu, unikátního vzdělávacího projektu, pořádaného za podpory České televize.

    Na Vysoké škole ekonomické v Praze se tak znovu sešlo přes 300 studentů středních a vysokých škol z celé České republiky. Hlavními hosty setkání byli šéfredaktor Lidových novin, Dalibor Balšínek, generální ředitel ČT, Radek Dvořák, šéfredaktor Českého rozhlasu 6, Daniel Raus, a v neposlední řadě Petr Šimůnek, šéfredaktor časopisu Forbes. Panelovou diskuzi zmíněných osobností moderoval Jindřich Šídlo, hlavní analytik Hospodářských novin. Další osobnosti českých médií vystoupily i v rámci menších mediálních seminářů.

    Pražský studentský summit 2013 - debata se zástupci médií “Se sdělovacími prostředky jsme v kontaktu každý den, proto jsme se tomuto tématu chtěli věnovat i v rámci přípravných setkání. Bylo skvělé, že se nám podařilo získat tak různorodou plejádu hostů z nejrůznějších typů médií,” komentoval aktuální téma zástupce hlavního koordinátora Dominik Židek.

    Pražský studentský summit 2013 - debata se zástupci médií Dopolední program začínal velkou panelovou diskuzí. Diskutovalo se o současném stavu sdělovacích prostředků v ČR a jejich vzájemné konkurenci. Jedním z okruhů byl i rozdíl mezi komerčními a veřejnoprávními médii. Debata se nevyhnula ani komentování víkendové volbě Prezidenta ČR a jejímu vlivu na média. Mluvilo se i o její popularitě v České televizi. „Prezidentské debaty na ČT byly nejsledovanější vysílání ve všech televizích od začátku roku,“ hodnotil generální ředitel ČT, Petr Dvořák. Slovo padlo i na budoucnost sdělovacích prostředků, kterou každý panelista viděl odlišně.

    Pražský studentský summit 2013 - debata se zástupci médií Dopolední část programu uzavřely menší semináře na různá témata, která často navazovala na ranní diskuzi. Roli veřejnoprávních médií se věnoval Jakub Železný, moderátor České televize, roli PR ve sdělovacích prostředcích pak Michal Burian z Ogilvy PR. Interaktivní seminář o vyjednávání vedl Vladimír Nálevka. O průzkumech veřejného mínění se studenty diskutoval ředitel agentury STEM Jan Hartl. „Z dopolední části třetího workshopu se mi nejvíce líbily semináře. Byla jsem na semináři o PR od Michala Buriana, který byl velice zajímavý. Kromě spousty užitečných informací se mi moc líbily názorné ukázky kampaní,“ měla jasno účastnice projektu Tereza Zahradníková.

    V odpolední části programu se účastníci rozdělili do menších skupinek dle příslušnosti k jednotlivým mezinárodním organizacím a tzv. orgánům. Zde již studenti zastupují konkrétní země. Důraz je při tom kladen na interaktivní práci. Každá skupina se zabývala jiným tématem. Diskutovalo se například o etických kodexech novinářů, situaci v Jihočínském moři, problematice Arktidy či monetární politice. Studenty přišli pozdravit i mnozí patroni jednotlivých simulovaných orgánů jako Jan Bondy z Ministerstva zahraničních věcí, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, Jan Michal nebo chargé d’affaires z kanadského velvyslanectví, Matthew Loken.

    Celá akce byla pokryta v reálném čase na sociálních sítích. Především na Twitteru se pod #studentsummit mohli delegáti i všichni ostatní uživatelé sítě dozvědět, co se zrovna v děje v různých částech Summitu. Projekt tak sleduje nejnovější trendy v komunikaci 21. století.

    Pro více informací navštivte www.studentsummit.cz

    Autoři