Cenu Přístav 2012 od zástupců ČRDM převzal pan Pavel Šumera, jednatel firmy HENNLICH s.r.o., která dlouhodobě podporuje neziskové aktivity dětí a mládeže.
Zastupujete firmu HENNLICH s.r.o. Ta vytvořila přímo Dárcovský fond, který podporuje nápady a projekty mladých lidí. Čí nápad to byl, takový fond vůbec vytvořit?
Neziskové aktivity v Litoměřicích, kde naše firma HENNLICH sídlí, jsme podporovali již od samého počátku podnikání v 90. letech. Zhruba před devíti roky jsme si ale říkali, že by to chtělo přinést do této aktivity nějaký řád a směr. Z debat uvnitř firmy a ve spolupráci s Ústeckou komunitní nadací nám jednoznačně jako nejzajímavější přišlo podporovat mladé lidi, ať již jednotlivce nebo skupiny. Takže nápad to byl kolektivní a vyplynul z debat uvnitř firmy i mimo ni.
Podporou mladých se zabývá ve firmě víc lidí, nebo konkrétně Vy?
Já osobně se podílím především na výběru projektů, které podpoříme. To je věc, která mě hodně baví. Je zajímavé a inspirující probírat se nápady mladých lidí, kteří jsou aktivní a chtějí něco tvořit. O administrativu a komunikaci se zájemci a podpořenými projekty se pak stará náš PR manažer, který při tom spolupracuje právě s komunitní nadací.
Jaký jste měli pocit, když jste se o nominaci dozvěděli ?
Bylo to určitě překvapení, jednoznačně milé. Mladé lidi v Litoměřicích nepodporujeme proto, abychom získávali ceny. Když si ale někdo všimne, že to děláme dobře, tak to určitě potěší a zahřeje.
Váš fond působí v regionu již několik let. Jaké projekty mladých lidí jste za tu dobu podpořili? Vzpomenete si na nějaký zvlášť zdařilý?
Za devět let fungování našeho fondu jsme podpořili téměř 100 projektů a vybrat ty nejzdařilejší není vůbec jednoduché. Určitě se mi ale do paměti zapsal ten, kdy skupina mladých připravila DVD, pomocí kterého chtěla děti ze základních škol motivovat k zájmu o cizí jazyky. No, a protože jsem dlouholetý sportovec, tak mě těší, že mnoho podpořených projektů se týkalo také sportu.
Podporujete spíš jednotlivce nebo sdružení dětí a mladých lidí?
V tom neděláme rozdíl. Máme jasně daná pravidla a podle těch se řídíme. Jsme samozřejmě rádi, pokud se domluví neformální skupinka mladých a vymyslí si zajímavou aktivitu. To byla i naše idea na začátku při založení fondu. Podporujeme ale i organizované skupiny, spolky či kluby.
Měli jste pocit, že sdružení pracující s dětmi a mládeží potřebují pomoc v nějaké konkrétní oblasti?
Myslím, že v neziskové sféře není a nebude peněz nikdy dost. Proto projekty podporujeme finančně. To, na co peníze zájemci využijí, necháváme na nich, protože oni nejlépe vědí, kde jsou pro ně nejužitečnější.
Jaká činnost ve volném čase je vám nejbližší?
Jak už jsem říkal, jsem stále aktivní sportovec, takže jednoznačou volbou je sport.
Je něco, co se nepodařilo? Nebo něco, co Vám dělá starosti?
Neřekl bych, že se nám něco vyloženě nepovedlo. Ale naše firma se z velké části zabývá využíváním obnovitelných zdrojů energií a vývojem nových technologií v tomto oboru. Proto jsme jako jednu oblast podpory vymezili i ekologické projekty. Trochu mě osobně mrzí, že jsme zatím z této oblasti mohli podpořit jen několik málo projektů. Asi chybí nápady.
A co se Vám zvláště osvědčilo?
Jsme rádi, že Dárcovský fond HENNLICH je pro mnohé mladé lidi jakýmsi odrazovým můstkem v oblasti fundrisingu, což bylo jedním z našich cílů. Chtěli jsme, aby si mladí lidé „osahali“ pravidla při získávání různých podpor a dotací, aby zjistili, že pokud mají dobrý nápad a ještě ho dobře odprezentují, mají velkou šanci na jeho realizaci.
Firma HENNLICH s.r.o. v roce 2005 za účelem podpory neziskových aktivit dětí a mládeže založila Dárcovský fond HENNLICH, který funguje při Komunitní nadaci Euroregionu Labe.
Fond finančně podporuje nápady, projekty a sny mladých lidí, zejména v rámci dlouhodobého grantového programu „Litoměřice – Live city jsi Ty“, do kterého mladí lidé mezi 15 a 25 roky, žijící či studující v Litoměřicích, mohou přihlašovat své projekty v mnoha oblastech. Za dobu své existence rozdělil fond mezi mladé žadatele více než půl milionu korun.