Co nám ve společnosti chybí? Dostatek lidí, kteří jsou ochotni jít s „kůží na trh“ a pracovat pro svou komunitu. Pracovat pro ni s přesvědčením a ne s pocitem moci a vlastního prospěchu, zamýšlí se v úvodníku druhé letošní Archy Jan Burda.

    Úvodní text nese název Líheň, přičemž onou „líhní“, která pomáhá zmíněný deficit snižovat, je míněno prostředí občanských sdružení zaměřených na mimoškolní výchovu naší nejmladší generace. Vždyť co jiného jsou týmové aktivity a hry, co jiného je zapojení dětí do vedení oddílu, co jiného je výchova, kterou dětem v oddílech, klubech a spolcích dáváme? Jsou to zkušenosti – přesně ty, které dnešní společnost tak potřebuje, soudí autor.

    Z dalších stránek Archy si mohou čtenáři udělat sami obrázek o tom, jak takový spolkový život v dětských sdruženích vypadá. Ať už jde o činnost Brontosauřích dětských oddílů (BRĎO, náležící k Hnutí Brontosaurus), jak ji přibližují Petr Gal s Martinem Kadalou, Tábornickou školu ČTU (Česká tábornická unie), vylíčenou v textu Terezy Štajnerové, Letní kemp mládeže v podání SEM (Sdružení evangelické mládeže), resp. Šárky Rokosové, nebo třeba mikulovskou RVVZ (Regionální velká výměnu zkušeností), pořádanou občanským sdružením 7 DNÍ ve spolupráci s tamními skauty. Její průběh zachytila Jiřina Falková.

    Pod stručným titulkem Galén přináší druhý letošní sešit Archy obsáhlý materiál pojatý jako poděkování, rozloučení a ohlédnutí zároveň. Ohlédnutí za životní poutí, kterou světem dětských a mládežnických organizací urazil Jan Šimáně, neúnavný hlasatel myšlenky „Přátelství rozrůzněných“. Galén odešel na cestu bez značky. Pro všechny, jejichž život ovlivnil, se stal nezapomenutelným. Jeho myšlenky ztratily svého charismatického tvůrce a my všichni velkou osobnost, napsal Břeťa Boháč. Spolu s ním na zakladatele známých Březových lístků (a dalších živoucích tradic) vzpomínají Milan Hankovec, Vlastislav Toman, Iva Škrovová, Lída Pohanková, Petr Vaníček či Jan Burda (který také vzpomínkový příspěvek pro čtenáře Archy sestavil).

    V nové Arše se v rubrikách „Ze zahraničí“ a „Naše téma“ dozvíte mj. také to, že v čele právě založené Evropské aliance pro dobrovolnictví stanul Čech – skaut a byvší předseda ČRDM Pavel Trantina. Najdete tu i esej od folkového písničkáře Bohdana Mikoláška, žijícího přes třicet let ve Švýcarsku, kam v roce 1982 odešel do exilu. Rozhodně stojí za přečtení…

    Rubrika „Představujeme“ si všímá fenoménu začleňování mladých lidí z přistěhovaleckých komunit do většinové společnosti ČR a při práci s dětmi a mládeží. Toto téma je podle Jana Husáka z ČRDM v poslední době stále více probíráno a na to konto vznikl i projekt iYouth, který v daném ohledu vychází dětským spolkům v ústrety.

    Jak vidno, ke čtení a prohlížení je toho v první letošní Arše zkrátka dost – a ještě víc bude, když sjedete myší kousek níž…

    QR kód mobilní verze Archy


    Archu č. 2 si můžete ve formátu pdf prohlédnout na:
    http://www.crdm.cz/download/archa/2013/archa-2013-2.pdf


    Časopis Archa je tištěným zpravodajem o výchově a využití volného času dětí a mládeže. E-upozornění na nové číslo v elektronické verzi, uveřejňované na serveru Adam, si lze jednoduše zařídit na www.adam.cz/readers.php?akce=new


    Autor