Na rovnou stovku se zakulatil aktuální počet členských sdružení České rady dětí a mládeže po 38. Valném shromáždění ČRDM.
Delegáti totiž odhlasovali přijetí čtyř nových členů – jsou jimi Aliquantulum o.s., Český svaz ochránců přírody (ČSOP), Instruktoři Brno a Mladí ochránci přírody (MOP). Účastníci VS zároveň vzali na vědomí fakt, že Svaz mladých ochránců přírody (SMOP) jakožto někdejší člen ČRDM formálně ukončil své členství v České radě, když ho fakticky nahradila dvě shora zmíněná „ochranářská“ sdružení.
38. Valné shromáždění se konalo 11. dubna 2013 v suterénních prostorách objektu na pražském Újezdě, zapůjčených zdarma radnicí první městské části. Jednání trvalo přes dvě hodiny, mělo spád a korektní průběh.
Živější debata se rozproudila hlavně kolem otázky, zda přijmout za člena České rady sdružení Instruktoři Brno (IB). Ti již předtím rozšířili řadu členských sdružení Jihomoravské krajské rady dětí a mládeže; k přijetí do národní „střešní“ organizace je Představenstvo ČRDM nicméně doporučilo.
Krajské rady sdružené v ČRDM s tím nesouhlasily. Jejich zástupkyně Michaela Přílepková namítala, že navržený přístup je nekonzistentní a nebere ohled na kritéria uplatňovaná dříve v jiných případech. Její názor podpořil delegát YMCA; také on viděl v postupu doporučeném Představenstvem ČRDM precedens. Předseda ČRDM Aleš Sedláček, místopředseda Ondřej Šejtka a další zastánci přijetí zdůrazňovali kvalitu aktivit IB, z nichž profitují i další sdružení (vzdělávání vedoucích), nadregionální charakter činnosti IB a deklarovaný zájem tohoto potencionálního nováčka uplatnit své zkušenosti v rámci širšího než regionálního celku. Poukázali též na příklady obdobně profilovaných spolků (Prázdninová škola Lipnice, Velký vůz), které v ČRDM jsou.
Obecně vzato, doporučení Představenstva ČRDM nezavazuje delegáty VS a ti posuzují uchazeče o přijetí do České rady každého zvlášť. V daném případě hlasování dopadlo poměrem 50:5 (tři se zdrželi) ve prospěch přijetí Instruktorů Brno do ČRDM.
Druhému z nováčků, Aliquantulu o.s. pomohla mezi členská sdružení České rady skutečnost, že v Královéhardeckém kraji, kde spolek působí, krajská rada neexistuje. Roli regionální „střechy“ tak převzala rada národní. Aliquantulum pořádá dětské stanové tábory a vyvíjí celoroční činnost pro děti a mládež. Snaží se přitom rozvíjet nejen jejich stránku fyzickou a duševní, ale i duchovní a morální, založenou na křesťanských hodnotách.
„Ochranáři“ pod hlavičkami MOP a ČSOP byli do ČRDM přijati poté, co si vzájemně vyjasnili strukturu svých členských základen a zbavili ji nežádoucích duplicit. Kvůli nim totiž předchozí dvě valná shromáždění o jejich členství nemohla rozhodovat.
Další body programu VS znamenaly referování o aktivitách České rady. Zahraniční sekretář ČRDM Marek Krajči seznámil přítomné s nabídkou Evropského fóra mládeže na bezplatné získání software od firmy Microsoft, člen Představenstva ČRDM Miroslav Jungwirth poreferoval o projektu slevových karet „Evropské karty mládeže EYCA“ a ekonom ČRDM Oldřich Bystroň informoval o proběhlém auditu účetnictví ČRDM: dopadl bez výhrad. František Šereda (Junák) stručně zhodnotil ukončený projekt Finanční gramotnost, člen představenstva Jan Husák popsal rozšiřování aktivit v zahraniční oblasti a stručně představil nový evropský projekt Liga mladých voličů a Ondřej Šejtka představil novinky v projektu 72 hodin – Ruku na to!
Aleš Sedláček informoval o chystané Bambiriádě, která letos proběhne v termínu od 23. do 26. května, i o aktuálním vývoji situace kolem nového Občanského zákoníku (ČRDM k jeho předpokládanému dopadu na praxi NNO vydala pro neziskové organizace manuál). Zmínil se rovněž o tom, že ČRDM převzala v rámci Evropské dobrovolné služby patronát nad německým dobrovolníkem a požádal přítomné o součinnost při jeho zapojování do aktivit sdružení.
Na 38. Valném shromáždění vystoupili také dva hosté. Renata Bořkovcová z asociace ekologických organizací Zelený kruh prezentovala projekt Věda v akci, cílený na rozvoj spolupráce (nejen ekologických) neziskovek s akademickou obcí. Podrobnosti lze vyhledat na portále www.vedavakci.cz. Miroslav Bocan z Národního institutu dětí a mládeže (NIDM) informoval o projektu K2 a nástroji Olina, sloužícím pro vyhodnocování řízení organizace. NIDM plánuje připravit i nástroj na hodnocení výchovné činnosti při práci s dětmi a mládeží ve sdruženích; sociální antropolog tedy využil vhodné příležitosti a požádal prostřednictvím přítomných účastníků VS o zajištění odpovědí na dvě tematické otázky důležité pro jeho výzkum.