Mně osobně povodně nic neodnesly ani nezatopily, ale velmi živě jsem vzpomínala na tisíciletou vodu v Praze. Při každém článku, při každé nové fotce se mi svíralo něco uvnitř, jako bych cítila ten popovodňový chlad a vlhko…
Těsně předtím, než se povodně rozlily, jsme šli ve východních Čechách kolem rozbouřené vody – běžně menší říčka, nyní rudý děsivý živel. Známkou toho, že už řeka někde řádila, byly různé věci uchvácené vodou. Mezi nimi plul i fotbalový míč. Když jsem ho uviděla, opět jsem cítila to svírání žaludku…
A pak jsem telefonovala s kamarádkou, která kromě toho, jak se dostat do práce bez metra v přeplněných tramvajích a autobusech, řešila i blížící se narozeniny svých dětí. Prý se jí ani nechce vymýšlet dětem dárky, navíc když jich mají tolik. Rozpovídaly jsme se, kolik hraček jsme jako malé měly my v poměru – nebo spíše v nepoměru k množství hraček, které mají děti dnes.
A vtom mě to napadlo: při minulých povodních jsem darovala hračky, které po nás zůstaly doma. Navrhla jsem kamarádce, aby s dětmi udělaly také dobrý skutek – ať dětem vysvětlí celou situaci s povodněmi – a hračky, se kterými si již nehrají, mohou jít společně předat těm dětem, které o své hračky přišly.
Nemáte i u vás doma něco, co můžete postrádat a pomoci tak dětem či dospělým? Darujte těm, kteří přišli o vše, věci, které vy již nepotřebujete – ale jim pomohou.
Doubravka Rocmanová
Hodně postižených obcí pořádá vlastní sbírky, další sbírky materiální pomoci pořádá například Diakonie Broumov nebo ADRA. Další tipy najdete v článku Sbírky a krizové štáby na pomoc postiženým povodní. Konkrétní tipy sbírek, požadavků na pomoc i aktuální situace jsou také na Krizové mapě: http://krizovamapa.ceskatelevize.cz. Pokud se chcete zapojit nebo pomoc hledáte, můžete se obrátit na skautskou povodňovou pomoc: http://www.povodnovapomoc.cz/