Již poněkolikáté se ve stanovém táboře v Podhradní Lhotě konal tábor Dobrodružství s indiány.

    Sama ředitelka Střediska volného času – TYMY Jarmila Vaclachová říká: „Indiánská tematika děti baví, a mnohé z nich se k nám vrací právě kvůli tomuto táboru.“ V letošním roce děti plnily úkoly, které jim posílal v orlích skořápkách Hladový orel – a že byly kolikrát zapeklitě těžké…! Malí indiáni nejen že si osvojili některé indiánské zvyklosti, ale také se naučili několik táborových dovedností a – což je nejdůležitější – poznávali přírodu i sami sebe.

    Mezi táborníky se během tábora přijelo podívat několik zajímavých hostů, kteří se pokusili dětem předat své znalosti a dovednosti a za to jim patří velký dík. První návštěvnicí byla Markéta Veselá, která dětem přiblížila svět neslyšících. Na druhý den k nám zavítal pan Zdeněk Patík s BESIPu, který měl pro děti nachystaná kola a překážkovou dráhu; ovšem ještě zajímavější než ta „obyčejná“ byla překážková dráha s alkobrýlemi…

    Na Jeden večer nám zpříjemnila táborák skupina Texas svými country písničkami, děti si nejen zazpívaly, ale i zatancovaly. Další večer k nám zase pro změnu zavítali hvězdáři z Valašského Meziříčí, a protože nám počasí přálo, mohli jsme pozorovat nejen hvězdy, ale i planetu Saturn. Ve čtvrtek za námi přijel ornitolog pan Kočvara s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Odchyt byl úspěšný: děti si prohlédly čtyři druhy ptáčků. Na druhý den nám zpříjemnili odpoledne bubeníci z Rytmu pro život, a malí indiáni si tak vyzkoušeli různé druhy nástrojů. Závěrem celého tábora nás navštívil bývalý osadník vesnice „Čokan Nagi“, Hladový orel, který děti přivedl k šamanovi a předal jim „medicinmanské váčky“, ty je budou chránit před zlými duchy.

    Po velmi náročné noci plné dobrodružství a zážitků jsme šli spát a ráno jsme se balili a chystali na příjezd rodičů, kterým jsme ukázali vše, co jsme se během týdne naučili. Pobyt ve vesnici „Čokan Nagi“ velmi rychle uběhl, poznali jsme spoustu nových kamarádů a zažili hodně krásných společných zážitků. Věříme, že nově získané kamarádství nás bude provázet nejen po dobu prázdnin, ale i během školního roku. Už teď se těšíme na naše potáborové setkání.

    Katka Vrágová, „Mlsná liška“


    Indiánům z TYMY velké díky!

    SVČ – TYMY každoročně pořádá několik příměstských i pobytových táborů. Letos již potřetí jsme do nabídky zařadili indiánské téma pod názvem „Dobrodružství s indiány“. Toto téma je pro děti velmi přitažlivé a nabízí spoustu zajímavých her a námětů. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na přípravě a organizaci letošního tábora podíleli.

    Na Děkuji rodičům za pomoc při stavění tábora i za zajištění sponzorských dárků. Velký dík patří country skupině Texas za společně strávený večer u táboráků. Děkuji také ornitologům manželů Kočvarovým za ukázku odchytu ptáků. Poděkování si také zaslouží hvězdáři z Valašského Meziříčí za přednášku pod širým nebem plným hvězd. Krásné hudební a taneční odpoledne jsme zažili také ve společnosti našich kamarádů ze sdružení Rytmus pro život. děkujeme rovněž panu Zdeňku Patíkovi z BESIPu za tradičně dobrou spolupráci a připomenutí pravidel bezpečnosti, kterých není nikdy dost :-).
    Na Naše poděkování patří také paní Haně Kunrátové z konzumu v Podhradní Lhotě a pracovníkům hotelu Zubříč za vstřícnost a ochotu při zajištění zásobování tábora. Velké poděkování patří Petru Svadinovi – „Hladovému Orlovi“ za jeho povídání o životě indiánů, za výuku tanců i zpěvu. Velké poděkování patří všem malým i velkým táborníkům za skvěle prožitý týden plný povídání, tancování, zpívání, hraní a pohybu. Jsem moc ráda, že i v jednoduchých a „primitivních“ podmínkách bez technických vymožeností jsou děti ochotny trávit svůj prázdninový čas, a tím prožívat nezapomenutelné chvíle ve spojení s přírodou a kamarády.

    Na Na závěr děkuji všem dospělákům, kteří se podíleli na přípravě i celé organizaci průběhu tábora a za skvělou týmovou spolupráci. Věřím, že zážitky z letošního „Dobrodružství s indiány“ budou doprovázet děti i nás dospělé nejenom po dobu prázdnin, v duchu rčení: „Kdo najde přátele, najde poklad.“
    Howgh.

    Jarmila Vaclachová, „Velká malá hadice“
    vedoucí tábora

    Autor