Údolí Úpy v Ratibořicích ožilo v sobotu 20. 7. 2013 jedinečnou akcí. Hendikepované děti z Občanského sdružení Cesta pokořily řeku Úpu.
Ve vodácké výbavě, na raftu vyrazili se svými kamarády z vodáckého oddílu Lotři na dlouho očekávanou plavbu.
„Nečekal jsem, že na klidné procházce Babiččiným údolím zažiju něco tak neobvyklého. Radost a odvaha hendikepovaných dětí mě úplně dostaly. Jsem zdravý a nikdy jsem na raftu neseděl, a tak mě dost zarazilo, že i děvče z invalidního vozíku se s úsměvem chystá sjet Úpu,“ říká překvapeně jeden z přihlížejících.
Zatímco hronovští vodáci nafukovali rafty, měli i klienti z Občanského sdružení Cesta plné ruce práce. S nadšením si oblékali přilby a záchranné vesty. Rozdávání pádel se ujali dva ostřílení vodáci – starosta města Náchoda Jan Birke a místostarosta Hronova Josef Thér. Pak už nic nebránilo vyplutí od Viktorčina splavu.
„Bylo úžasné vidět, jak si děti z Cesty plavbu užívaly. Myslím, že mezi Lotry velmi rychle zapadly. Pádlování jim nedělalo žádné potíže, trocha vody v raftu je rozhodně nerozházela a vodácké Ahoj! se rozléhalo celým údolím,“ komentuje právě uskutečněnou plavbu přímo z vody Tomáš Buriánek, vedoucí hronovských Lotrů. „Pozorovala jsem tu spoustu lidí, kteří stáli na břehu, a bylo mi jasné, že sem nepřišli jen kvůli nám. Potěšilo mě však, že nikdo z přihlížejících nepokračoval v cestě dál. Všichni čekali, až se rafty odrazí od břehu. Možná proto, aby nám mohli zamávat a projevit tak svůj obdiv a solidaritu,“ dodává k vydařené akci Denisa Voborníková z Občanského sdružení Cesta.
Cesta s Lotry na Úpě je třetí společnou akcí projektu Lotři na dobré Cestě, na kterém spolupracuje dětský turistický a vodácký oddíl Lotři z Hronova společně s Občanským sdružením Cesta Náchod, které pečuje o osoby s hendikepem.
Více informací o projektu a dalších konaných akcích na www.spolecnysvet.com
#inkluze #socialnizaclenovani
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.