Možná si ještě ze školy pamatuje na příběh mudrce Bidpaje a knížku bajek od Ivana Olbrachta.
Postavu mudrce Bidpaje jsme si vypůjčili a jeho příběh upravili pro letní sociálně-terapeutický pobyt, který se konal v Jizerských horách začátkem července. Na tomto pobytu se potkalo 11 dětí ve věku 9 -15 let ze dvou dětských domovů, se kterými naše organizace – Občanské sdružení Letní dům – dlouhodobě spolupracuje.
Letní dům vznikl v roce 1997 s cílem podporovat děti a mladé lidi, kteří vyrůstají v náhradní výchovné péči či bez fungujícího rodinného zázemí, aby prožívali šťastné dětství a dospěli k samostatnému a plnohodnotnému životu. Dětem z dětských domovů nabízíme dlouhodobou podporu jak v době, kdy vyrůstají v ústavní výchově, tak i posléze, když se stavějí na vlastní nohy a z dětského domova odcházejí. Od roku 2013 pracujeme s rodinami, které se ocitly v tíživé životní situaci a poskytujeme podporu pěstounským rodinám.
A jaký byl vlastně letní příběh mudrce Bidpaje?
Tohoto mudrce, proslulého vyprávěním zajímavých a moudrých příběhů, nechal král Dabželim zavřít do věže a slíbil jeho propuštění pouze tehdy, přivede-li mu 11 bytostí, které ještě nikdo nikdy neviděl. Ve věži by tento úkol Bidpaj jen velmi těžko splnil, poprosil proto děti, aby mu oněch 11 bytostí přivedly. A protože dětem bylo Bidpaje líto a chtěly ho osvobodit, nezbývalo tedy, než vyrobit 11 masek, doplnit je kostýmy a oživit příběhy.
Dětem jsme půjčili pro inspiraci knihy o maskách, promítali jsme si různé fotografie a povídali si o tom, co masky jsou a jaký je jejich účel. Práce na masce je poměrně náročná a zdlouhavá, a tak jsme jednotlivé kroky k její výrobě rozmístili do několika po sobě jdoucích dnů.
Nejprve se děti seznámily s hlínou, s tím, co jako materiál nabízí a jak se s ní pracuje. Poté si z hlíny vymodelovaly podklad pro masku, tedy vlastně takovou formu tváře, na kterou další den nanášely natrhané noviny s tapetovým lepidlem. Tato technika se nazývá „kašírování“ a vyžaduje celkem dost trpělivosti. Důležité je nanášet noviny poctivě v několika vrstvách a dávat pozor na vystouplé části, aby se po uschnutí dal papír z masky sundat.
Následně je zapotřebí masku nabarvit. Děti pro tento účel nejdříve natřely svoji masku bílým latexem, aby na ni barvy dobře držely a byly výrazné. Odpoledne se pak v řízené imaginaci (představování si) vydaly do snového světa rozkvetlé louky, na které tančí oživlé masky a kde si každý hledal tu svou. Všímal si jejích barev a zdobení, jejích pohybů a gest. Tyto představy pomohly dětem najít ty správné barvy pro namalování masky, byly inspirací pro její kostým, jméno i příběh. Na dotvoření masky pracovaly děti několik příštích dnů. Masku vybarvily, ozdobily kamínky, peříčky a také doplnily kostýmem. Nakonec daly své bytosti život tím, že pro ni vymyslely a sepsaly příběh a pojmenovaly ji.
Bytosti (masky) pak předvedly a darovaly králi. Ten byl nadšen a velmi potěšen, že Bidpaj splnil svůj úkol a aby dostál svému královskému slibu, mudrce ihned propustil. Bidpaj dětem poděkoval a odměnil se jim barevnými skleněnými drahokamy ze svého tajného pokladu.
Cílem tohoto devítidenního programu bylo nabídnout dětem zážitek z tvorby, radost ze schopnosti něco vytvořit, něco se naučit a něco umět (práce s hlínou, kašírování, malování, herectví apod). Zároveň si uvědomovat, co znamená dotahovat věci do konce (práce na masce od jejího začátku až do konce podporovala trpělivost a soustředění). Divadelní aktivity vedly děti ke spolupráci, vnímání vlastního těla, vnímání rytmu a hudby. Pomohly cvičit empatii. Kontakt s příběhem a fikcí měl děti povzbudit k práci a především motivovat, zároveň měl podpořit hravý a fantazijní dětský svět.
Sociálně-terapeutické pobyty se konají díky podpoře MPSV, MHMP, Nadaci Terezy Maxové dětem, Nadaci pro radost, GE Money Bank a dalších drobných soukromých i firemních dárců. Volnočasové aktivity podporuje MŠMT.
Spolu do zaměstnání. Nebo snad na slavnost?
Projekt Spolu do zaměstnání
Další z důležitých aktivit Letního domu, které přes léto jak vidno nezahálí, je projekt Spolu do zaměstnání. Ten přirozeně navazuje na sociálně-terapeutické pobyty a pobyty v tréninkovém bytě. Je totiž určen mladým od 17 do 26 let, kteří po odchodu z ústavní výchovy hledají zaměstnání. V Letním domě se jim snažíme v tomto nelehkém úkolu pomáhat různými formami. Kromě pravidelného setkávání s pracovním poradcem prochází každý odbornou profesní diagnostikou. Ta probíhá ve formě tréninkového přijímacího pohovoru se zkušenou personalistkou Monikou Krkoškovou.
V průběhu tohoto setkání se uchazeč dozví více o svých silných stránkách, ale i rezervách, na kterých dál můžeme společně zapracovat. Vypilujeme i životopis, různé formy motivační dopisů a zaměříme se společně na trénink dovedností, které se nejen při pohovoru, ale také v samotném zaměstnání budou hodit. Ladění a trénování probíhá rovněž formou skupinových setkání, takzvaných jobklubů. Tady se společně se dvěma „dospěláky“ dá probrat mnoho již získaných zkušeností, obav nebo naopak ideálů, které klukům a holkám v souvislosti s prací leží na srdci (tedy i na jazyku). Někdy je skupina také dobrým místem pro vyzkoušení situací, které nás v zaměstnáních mohou potkat.
Již v průběhu všech zmíněných aktivit začíná vyhledávání pracovního místa. Především na základě profesní diagnostiky vytipujeme na míru padnoucí pozice. V tu chvíli přichází do hry také „tajný trumf“ v našem letnědomním rukávu: ostřílená personalistka Linda Becková. Ta podle vytipovaných pozic oslovuje konkrétní zaměstnavatele a organizace, které budou dobře chápat situaci a dostatečně také ohodnotí dobrou práci našich mladých hledačů zaměstnání. Lindě patří velký dík, neboť ve spolupráci s těmito organizacemi, se nám za sedm měsíců trvání projektu podařilo vytvořit několik pracovních míst přesně na míru pro jednotlivé uchazeče.
Jak všichni víme, situace na trhu práce není aktuálně vůbec snadná. Někomu se tedy může doba hledání a nalézání protáhnout na delší dobu. Takové období se dá využít například k absolvování rekvalifikačního kurzu, dodělání řidičského průkazu nebo jiného praktického oprávnění. V našem šikovném projektu totiž máme část peněz vyčleněnou právě pro vzdělávací aktivity.
Dalším žolíkem ve hře je možnost přispět zaměstnavateli na mzdu po dobu třech měsíců. Týká se především těch, kteří jsou ochotni vytvořit či přizpůsobit pracovní místo přímo pro některého z našich uchazečů.
Kdyby vás cokoli z tohoto zběžného seznámení zaujalo, neváhejte kontaktovat vedoucí projektu Kláru Joklovou (klara@letnidum.cz), nebo její pravou ruku Báru Petránkovou (bara@letnidum.cz).
Zahradní slavnost
Pro všechny statečné hledače zaměstnání, ale i další blízké a přátele Letního domu, jsme uprostřed léta nachystali taky jednu oddychovou akci. Pod názvem Zahradní slavnost se skrývá přátelské setkání na naší příjemně stinné zahradě. Mezi rozkvetlé hortenzie jsme jako už v minulých letech naservírovali nejednu dobrůtku sladkou i slanou a osvěžující mátovou citronádu. Naši milí hosté se mohli ve volných chvilkách věnovat malování nachystané mandaly, nebo se fyzicky rozptýlit při hrách Petanque či Kubb.
Posedět, popovídat, pomalovat a pohrát si s námi tentokrát přišla více než desítka současných i bývalých zaměstnanců a okolo dvaceti „dětí“. Tedy přesněji „kdysi dětí“ – tehdy když jsme se ještě potkávali na pobytech. Dnes už někteří z nich přijeli s kočárky, s dětmi vlastními. Jiní už dorostli minimálně do věku, kdy s námi v rámci projektu Doprovázení hledají bydlení nebo se jinak stavějí na vlastní nohy, některé jsme poznali až právě díky projektu Spolu do zaměstnání. Zkrátka čas pádí jako voda. A proto je pěkné sejít se alespoň dvakrát v roce, jak to máme už po několik let ve zvyku. Abychom na pár chvilek ty naše řeky života propojili, než se zas rozběhne každý svým směrem. Všem, kteří se zúčastnili, posíláme pomyslný pozdrav a poděkování za fajn atmosféru. Těšíme se na zimu, kdy proběhne další díl tohoto tradičního setkávání pod názvem Tříkrálová slavnost.
Projekt Spolu do zaměstnání je financován Evropským sociálním fondem Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti.