Prostor Velkého zrcadlového sálu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se 2. října 2013 stal důstojnou kulisou pro zahájení třetího ročníku vědecko-technické soutěže „Pohár vědy“.
Po Koumesovi 2012 a Nobelovi 2013 se o pozornost vědychtivých zájemců tentokrát uchází Kvark 2014. A jako v předchozích ročnících zmíněné „olympiády fyziky a dalších věd“, tak také v průběhu toho nového nechá soutěžící upít pomyslný doušek z poháru vědy Asociace malých debrujárů ČR ve spolupráci s MŠMT.
Přítomný ředitel Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban úvodem podotkl, že ministerstvo se dlouhodobě snaží podporovat mladé talentované lidi. „A čím dál víc si uvědomujeme, že podporovat talenty na střední a vysoké škole je pozdě. Čím dříve se do toho pustíme, tím lépe – a tím lepší výsledky potom máme,“ doplnil Michal Urban.
V této souvislosti připomněl i svoji návštěvu nymburského finále předchozího ročníku Poháru vědy a ocenil schopnosti malých debrujárů, kteří tam předváděli svoje pokusy. „Držím palce všem, které věda baví, baví je pokusy – a chtěl bych také poděkovat těm, kteří se jim věnují. Protože si uvědomuji, že častokrát je to nad rámec jejich povinností, které mají třeba ve škole, při klasické výchově. A chtěl bych také poděkovat debrujárům za to, že se této podpoře soustavně a intenzivně věnují a hlavně že mají výsledky.“
Slova ředitele zmíněného ministerského odboru vzápětí s povděkem kvitoval prezident Asociace malých debrujárů ČR Petr Zapletal: „Jsem velice rád, že ministerstvo školství po mnoha letech v jeho osobě podpořilo debrujáry a naše aktivity.“
Program pak pokračoval oficiálním předáním soutěžní trofeje – putovního poháru. Z rukou čestného předsedy a dlouholetého podporovatele AMD ČR vysokoškolského profesora Milana Rojka ho převzal vítězný tým uplynulého ročníku 2013 – „Prometeus X“ z Českých Budějovic. Konkurence přitom byla značná: do soutěže se zapojilo celkem 142 soutěžních týmů čítajících 1 162 dětí a 163 dospělých vedoucích. Jako pilotní pozorovatelé (a současně první zahraniční účastníci) přijely i dva týmy z Velké Británie.
Video ze zahájení třetího ročníku Poháru vědy si můžete prohlédnout ZDE
Petr Zapletal posléze zevrubně představil 3. ročník soutěže Pohár vědy – Kvark 2014, opět se zahraniční účastí (letos se partnerské země rozšiřují o Kanadu, Německo a Slovensko). Soutěžní klání, v němž zajímavé a zábavné úkoly z fyziky a dalších vědních oborů připravují lektoři z Katedry didaktiky fyziky MFF UK Praha, proběhne ve čtyřech kategoriích: 1. Mateřské školy a předškoláci, 2. První stupeň základních škol, 3. Druhý stupeň základních škol a střední školy, 4. Střední školy.
Do mezinárodního finále 13. – 15. června 2014 v Nymburce postoupí nejúspěšnější soutěžní týmy ze základních kol, která proběhnou v lednu až dubnu 2014.
Organizátoři tímto zvou k účasti všechny zájemce a prosí je o předběžné potvrzení zájmu. Je nutné se (závazně) přihlásit do konce letošního roku. Potřebné informace o soutěži lze nalézt na http://www.poharvedy.cz
A oč se tedy vlastně v případě Poháru vědy jedná? Pořadatelé na základě bezmála dvacetileté zkušenosti dále rozvíjejí původní myšlenku popularizace a tzv. „odmystifikace“ vědy vůči školní a další široké veřejnosti. Snaží se přitom do soutěže zapojit co nejširší okruh dětí a mládeže – tak, aby jejich zájem neupadal, ale byli do soutěžních činností zapojeni po celý školní rok. Stručně řečeno, smyslem Poháru vědy je zajímavými, poutavými a nevšedními úkoly s praktickými pokusy přilákat nové zájemce k dalšímu, pravidelnému zájmu o vědu a techniku.
Internetové stránky Asociace malých debrujárů ČR naleznete na http://www.debrujar.cz