V neděli 20. října se v prostorách Velkého klubu Plzeňské historické radnice sešlo 32 dětí a 14 mladistvých a dospělých, aby si společně vyměnili své zkušenosti a postřehy z jednodenních zájezdů do Mini-Salzburgu, Mini-Regensburgu a Mini-Bayreuthu.

    Většina z přítomných se o letošních prázdninách jela podívat, jak v Německu a Rakousku vypadají Města dětí.

    V rámci Evropského hlavního města kultury se totiž poprvé v ČR uskuteční Město dětí pod názvem Mini-Plzeň 2015.

    Město dětí modelově ztvárňuje reálné město a jeho ústředním tématem je městský život jako takový. Účastníci (až 600 dětí denně) zde naleznou instituce, které znají ze skutečnosti: městský úřad, univerzitu, úřad práce, banku, řemeslné dílny, restauraci, kino atd. Tady se vaří, píše, tancuje, natáčí filmy, zatlouká, točí na hrnčířském kruhu, hraje divadlo jako v „opravdovém“ městě. Děti chodí na Úřad práce, dostávají za svou práci speciální herní peníze a s nimi také dále nakládají. Děti a mladí lidé si v Plzni vyměňovali zkušenosti z
    Pedagogická koncepce projektu vznikla v roce 1979 v bavorském Mnichově, kde akce od té doby pravidelně co dva roky probíhá. Mnichovská radnice dokonce považuje Mini-Mnichov za „kulturní značku“, kterou město dalo světu.

    „Během zahraničních výjezdů si děti z Plzně a Plzeňského kraje zažily projekt Města dětí doslova na vlastní kůži a domů se vracely se spoustou nápadů a představ o tom, jak by „jejich“ Mini-Plzeň mohla vypadat. Vážíme si jejich zájmu a chceme zajistit, že budou zapojeny do samotných příprav Mini-Plzně, “ uvedla Marta Lajnerová z realizačního týmu.

    Dopoledne děti sepisovaly povolání, která by si chtěly vyzkoušet. Navrhovaly, co všechno by se mohlo v Mini-Plzni vyrábět, diskutovalo se o tom, jak by děti měly své vlastní město řídit, a co by v něm určitě nemělo chybět. „Myslím, že by ve městě měl být dopravní terminál pro autobusy, tramvaje, taxíky a taky by se tady daly dělat zkoušky na řidičák,“ navrhoval Vlasta z Plzně. „Když by do Mini-Plzně přijely například děti z Ruska nebo z Ukrajiny, tak bych je mohla provádět. Vysvětlila bych jim, jak celá hra na město funguje!“ navrhla Viktoria, která na setkání přijela společně se svými kamarády z Kaznějova.

    Odpoledne vymýšleli pedagogové z DDM v Nýřanech, kaznějovského DDM Radovánek, ze ZŠ v Horní Bříze, gymnázia v Blovicích společně s angažovanými jednotlivci účinnou propagaci projektu na školách a v zájmových organizacích. Děti navrhovaly způsoby oživení webových a facebookových stránek a vymýšlely reklamní slogany.

    „Aby se hra dobře rozjela, je zapotřebí hodně dětí. V Mini-Plzni bude moci být až 600 dětí denně. Proto považujeme za důležité, aby se co nejdříve o přípravách projektu děti dozvěděly. Zapojit se mohou podle svých zájmů a schopností. Dnešní dílna opět ukázala, že každé dítě má sice jinou představu o podobě města, ale všechny se těší na to, že budou chodit do práce a samostatně rozhodovat o životě v něm,“ podotkla Lenka Hubáčková, jednatelka pořádající organizace TRK o.s.

    Projekt Mini-Plzeň 2015 je finančně podpořen z Projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a prostředků Ministerstva kultury ČR. Děkujeme za finanční příspěvek od Plzeňského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti a společnosti DaTaExpres.

    Více:

    http://www.miniplzen.eu/?q=node

    Fotky: http://www.miniplzen.eu/node/36#overlay-context=node%3Fq%3Dnode

    Autor