Již od roku 1999 se Občanské sdružení Altus snažilo zachránit vyhlídkovou věž Chlum u Slatiňan.
Zpočátku shánělo informace a následně vypracovalo první studii. Pak se vlekly různé majetkoprávní komplikace, ale na konci roku 2013 věž spatřila světlo světa. Občanské sdružení Altus tímto děkuje Lesům ČR.
„Naše snahy trvaly více než deset let. Shromažďovali jsme historické prameny, oslovovali regionální firmy o podporu. Pak ale přišly problémy s restitucemi a vše se zablokovalo,“ vzpomíná jeden z autorů myšlenky obnovy vyhlídkové věže a člen sdružení Roman Málek.
Z kraje roku 2000 sdružení komunikovalo s guru rozhleden Janem Nouzou, ale i s muzei, neziskovými organizacemi či představiteli veřejného života. V té době dělalo sdružení i Vejšlap s Klubem českých turistů a věž představovalo veřejnosti.
Plány došly tak daleko, že Jan Picpauer z chrudimské společnosti Vertikál zpracoval studii. Ta se stala o sedm let podkladem pro zástupce Mikroregionu Chrudimsko, který společně s Romanem Málkem převzalo iniciativu obnovy věže. Do jednání se zapojil hlavně starosta Slatiňan Ivan Jeník a starosta Rabštejnské Lhoty Vladimír Pecina. Následně proběhla řada jednání a schůzek, která nakonec vedla k vytouženému cíli – vyhlídkové věži. Dokonce do takového úspěchu, že z ní je vidět na část Železných hor.
„Chtěl bych určitě nejenom jménem svým, ale i všech členů Občanského sdružení Altus a myslím i představitelů Mikroregionu Chrudimsko poděkovat Lesům ČR, že zrealizovaly tuto myšlenku a rozšířili tak Rekreační lesy na Podhůře o další zajímavé místo,“ uzavírá Málek.
Věž je přístupná zdarma veřejnosti s stojí za návštěvu.