Powwow se v sobotu 23. března 2013 bude v Kladenské sportovní hale konat již popáté a organizátoři srdečně zvou i Vás, čtenáře ADAMa, abyste se stali součástí tohoto jedinečného odpoledne, plného tance, soutěží, indiánské hudby a krásných kostýmů.
Slavnostní zahájení začne ve 13,00 hodin.
Vystoupí kapely, které hrají tradiční hudbu, na programu jsou soutěže v tradičních indiánských tancích i společenské tance pro všechny účastníky. V prodejních stáncích si můžete koupit předměty s indiánskou tematikou.
Vstupné pro děti do 15 let je zdarma, pro dospělé 170 Kč.
Powwow (čti pauwau) : tímto výrazem byl kdysi nazýván medicinman či duchovní vůdce algonkinských kmenů. Avšak Evropané, pozorujíce medicinmany při tanci, pak mylně přisoudili toto slovo celé taneční události. To na co se Evropané dívali, se nepodobá tomu, co se děje v současnosti.Tradice indiánského tance je prastará a powwow, která jsou v současné době prezentována v USA,se vyvinula teprve v posledních sto letech.
Powwow jsou velkolepá shromáždění, obvykle víkendová, na která se sjíždějí Indiáni z USA a Kanady, aby zpívali, tančili, hráli hry a setkávali se s přáteli a příbuznými. V Americe popularita pow wow vyjadřuje znovuzrození a vzkříšení indiánské identity.
U nás se větší a živější rozmach powwow objevuje až v osmdesátých letech, kdy se na tomto poli angažuje indiánská skupina Bílý Wampum z Prahy. Bílý Wampum tak odstartoval profesionální přístup jak k překladům dobových písní, tak i k tancům a kostýmům.
Hlavní zlom ale nastává v roce 1989, kdy se nám se změnou politické situace otevírají brány do světa. V roce 1990 vzniká spolek Indian Corral, který sdružuje všechny české, moravské a tehdy i slovenské indiánské skupiny a jednotlivce. Tance i písně a veškeré dosud nabyté zkušenosti se tak dostávají k širší indiánské veřejnosti u nás.
Po mnoha cestách, shromážděných zkušenostech a materiálech se u nás 20.ledna 1996 koná první halové powwow. Halové powwow se od těch tradičních, která pořádáme na táborech, trochu odlišuje, nicméně atmosféra těchto oslav je nezapomenutelná. Každý rok se snažíme zpestřit halové powwow novým programem, výstavou, či jinou zajímavou kulturní vložkou. Kromě stálých českých kapel každoročně přijíždějí přátelé z Německa – tanečníci i kapely. Jezdí k nám i nadšenci z celé Evropy a občas i z Ameriky.
http://www.powwow.cz