Víkendové volno v sobotu vybízelo jako obvykle mladé rodiny s dětmi k návštěvě míst slibujících odreagování a zábavu.
Spolehlivě je nacházely také v některém z bambiriádních areálů – včetně toho pražského, kde si předešlého odpoledne zařádila průtrž mračen provázená vichrem a krupobitím… Bambiriádní městečka mají oproti „konkurenčním podnikům“ totiž zjevné výhody: vstup zdarma a na relativně malém prostoru přehršli atrakcí. Pokud tedy lze „atrakcemi“ nazývat zdolávání lanových překážek, chůze poslepu, názorné ukázky poskytování první pomoci nebo zasvěcení do vodáckého minima.
V Krnově se děti seznamovaly s prací hasičů: mohly si vyzkoušet, jak se obsluhuje proudnice, prohlédnout si požární vozy a zahrát si hry, které pro ně hasiči připravili. „Po celé zahradě bylo mnoho atrakcí, které pro děti připravily nejrůznější organizace z Krnova a okolí. Byla zde například Charita ČR, Armáda spásy, Slezská diakonie a Junák. Děti si mohly také vyzkoušet bojové sporty nebo umění florbalistů ,“ </i >hlásí Krnov. Program doplnila výtvarná soutěž na téma „Trávení volného času“, další výtvarné a rukodělné práce nebo projížďky na koních.
V Třinci zařadili pořadatelé do bambiriádního menu, tvořeného tradiční prezentací spolků pracujících s mládeží v jejich regionu, i dopolední projekci filmu pro děti a rodiče Bella a Sebastian. Kromě toho připravily tamní organizace třineckým školákům dvě desítky různorodých soutěží; žáci tak mohli bojovat ve třech věkových kategoriích o titul „Nejlepší třída“ a velký bambiriádní dort. Zajímavým počinem třinecké akce byl seminář o nových grantových programech, kde mohli mladí lidé získat finanční pomoc pro uskutečnění svých plánů. „Dozvěděli jsme se podrobnosti, kde a jak najít zdroje. Teď jen mít dobré nápady a odvahu k napsání projektů,“ uvedli třinečtí organizátoři.
Návštěvníci plzeňského bambiriádního areálu se mohli těšit na ukázku činnosti Royal Rangers, na folklorní soubor Meteláček, mažoretky Maršálky či Spider Academy YES Dance. (Skupina Spider Academy se specializuje spíše na jazz a modernu, YES Dance na diskotance; vystoupení na plzeňském pódiu bylo spojením obou zmíněných stylů). Za zmínku stojí také třeba sportovní klub Radbuza – ten nabízí mj. plavání dětí různého věku, a to již od šesti měsíců (s rodiči), sportovní plavání a potápění. Zpestřením programu bylo představení činnosti Obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky, specializované na výcvik asistenčních psů. Jeden takový psí školák ukázal návštěvníkům, co už dovede. „Ač je teprve v polovině předpokládaného výcviku, předvádí divákům, co všechno se naučil. Kromě věci, které byste od takového pomocníka čekali, jako je podávání rozličných předmětů, umí mnohem víc. Tato „pomocná tlapka“ vám pomůže otevírat dveře i svlékat problematické části oblečení,“ poznamenali organizátoři plzeňské Bambiriády.
Na louce u Koliby vedle ostravského Bělského lesa jste mohli potkat indiány (dětský tábor A je to), čertí tanečnice nebo vodníka… Prezentovala se tam Ostravská knihovna, Pionýr, sdružení Sluj, AVZO Stará Bělá, AFS Mezikulturní programy, Asociace malých debrujárů ČR, skautské středisko Modrý šíp, Samostatný kmenový a klubový svaz Dakota a mnohé jiné neziskové organizace.
Na Vítězném náměstí v Praze zvala Liga lesní moudrosti k návštěvě nefalšovaného týpí; Liga se snaží obracet pozornost dětí k přírodě a prostému (leč malebnému) táboření v ní. Děti si tak mohly na dejvickém „Kulaťáku“ prohlédnout, jak týpí vypadá uvnitř, a dokonce si zkusit i zabubnovat na indiánský bubínek. U pionýrů na ně čekal lanový přechod od stromu ke stromu, Kazimírka je bavila obřími skládankami (puzzle) a potiskem triček, organizace Děti bez hranic pro ně připravila chytání dřevěných rybek a český lakros, ve stánku Zastoupení Evropské komise v ČR zase kolo štěstí s otázkami pro malé i velké návštěvníky Bambiriády…
Další informace lze nalézt na www.bambiriada.cz