Pilotní debatní seminář na téma: Prevence úrazů páteře a míchy pořádá 19. 6. 2014 Česká asociace paraplegiků-CZEPA společně s Ministerstvem zdravotnictví .
Přijďte již tento čtvrtek do kavárny Frida na Karlínském náměstí v Praze
od 16,30 hodin – přihlásit se můžete zde:
https://docs.google.com/forms/d/1Gc6noVBBbP41DSF0z5F2WEQaWAQdXtUG036L8b_TbM0/viewform?c=0&w=1&usp=mail_form_link
Seminář BanalFatal! je ZDARMA!
Na seminář může přijít kdokoliv. Lektorský tým preventivního programu pozval zejména pedagogy volného času a další, kteří pracují s dětmi a mládeží ve volném čase, kde se nejčastěji úrazy stávají. Poslední statistiky totiž ukazují, že právě během letních měsíců u mladých lidí dochází k úrazům páteře i míchy s fatálními následky nejvíce.
Pády z výšek, stromů, z horolezeckých stěn, pády z výšek pod vlivem alkoholu, či skoky do vody, to jsou všechno situace, se kterými se musí potýkat Česká asociace paraplegiků, která již řadu let pomáhá lidem po úrazu. Pokud přičteme k letním úrazům páteře i poranění míchy během dalších měsíců v roce, zejména při zimních sportech, automobilových nehodách, adrenalínových aktivitách, musí nakonec CZEPA pomoci zhruba 150 lidem, kteří po úrazu zůstanou trvale na vozíku. Před tím si několik měsíců každý takto zraněný člověk poleží na spinální jednotce, pak přichází rehabilitace a i když se všichni v následné péči snaží, stav je většinou nezvratný. Vozíčkářů v Čechách rozhodně neubývá.
Pražský seminář před létem nebude jediný. Během tohoto roku proběhnou semináře i v dalších krajích České republiky. Celoroční preventivní program s názvem BanalFatal! (banální situace-fatální následky) tak bude ve formě„road show“ cestovat po ČR. Hlavní lektor týmu, herec Hynek Čermák, se bude snažit přesvědčit účastníky k větší opatrnosti a ochraně těla během volnočasových aktivit s mládeží.
Kromě videí, která jsou součástí programu a veřejné diskuse, se mohou účastníci dozvědět od lektorky na vozíku Zuzany Přibilové, co se stane s páteří při poškození míchy, první pomoc a následky úrazu, které posazením na vozík zdaleka nekončí. Program celkově reflektuje chybějící prevenci v České republice a chce o tom přímo mluvit s lidmi, kteří mohou včas předat informace dětem a mládeži, dříve než bude pozdě.
BanalFatal! v těchto dnech se natáčí spot o fatálním skoku do vody, který se má brzy objevit na internetu a v médiích. Více se dočtete na webu programu České asociace paraplegiků na www.banalfatal.cz
#sociální začleňování #inkluze #vozíčkář #ochrnutí #paraplegik
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.