Hronov, park A. Jiráska: Klání s názvem Den nezávislosti si dalo dlouhodobě za cíl propojovat svět hendikepovaných se světem zdravých lidí a odpolednem plným her a soutěží široké veřejnosti ukázat, že k sobě všichni máme velice blízko. Bariéry totiž boří nejlépe děti.
Odpoledne začalo divadelním představením náchodského stacionáře. „Naši klienti secvičili hru Draka bolí zub, se kterou se chtěli samozřejmě předvést. Už to, že hendikepovaní hrají divadlo zdravým lidem, je vlastně úžasný moment a stojí za zamyšlení,“ uvedla k akci ředitelka stacionáře Cesta Denisa Voborníková.
Návštěvníci s dětmi, kteří se rozhodli strávit sobotní odpoledne v parku, pak ještě mohli vidět policejní psy v akci, vyzkoušet si na vlastní kůži canisterapii, handbiky nebo okusit jaké je to držet v ruce hasičskou hadici. Úspěch zaznamenalo vystoupení šermířské (larperské) skupiny Artair. Hronovští Lotři si pro děti připravili lukostřelbu a svezli je na raftu. „Děláme to tak na mnoha akcích, ale jen tady může široká veřejnost vidět, že v lodi úplně stejně sedí jak zdravé, tak hendikepované dítě,“ doplňuje Tomáš Buriánek, vedoucí turistického a vodáckého oddílu Lotři.
„Mně se na akci líbí, že už se s některými dětmi ze stacionáře vlastně známe, vidíme se poněkolikáté a vždycky je to s nimi prima. Oni se pořád smějí a všechno si užívají jakoby víc,“ vysvětluje Nikola Hornychová z vodáckého oddílu Lotři, která pomáhala dětem do raftu.
Akci Den nezávislosti již podruhé organizovalo občanské sdružení Cesta, které pečuje o děti se zdravotním a mentálním hendikepem a Lotři – turistický a vodácký oddíl z Hronova. Navazují tím na dlouhodobější spolupráci, jíž chtějí formou společných akcí seznamovat děti mezi sebou a veřejnost informovat, že předsudky již dnes nejsou vůbec moderní.
„Měsíce příprav a shánění dalších partnerů nám vždy dají velice zabrat. Tady to z nás ale všechno spadne a naopak nás moc potěší, že jsou zde lidé spokojení a odchází domů bohatší nejen o nějaké zážitky, ale i o kladné dojmy ze setkání s trochu jinými dětmi,“ dodává Denisa Voborníková, ředitelka náchodského Stacionáře. „Ještě jednou musím poděkovat našim sponzorům a městu Hronov, které nám opět poskytlo zázemí a pomohlo nám s přípravami. Velikou roli opět sehrála přítomnost náchodské českobratrské církve, bez jejíž pomoci by se akce nedala ani uspořádat,“ dodává ještě Voborníková.
Více informací o spolupráci obou spolků naleznete na adrese www.spolecnysvet.com
#inkluze #socialnizaclenovani
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.