„Ufounů se nebojím, prostě jim uletím!“, „S mimozemšťany se domluvím!“, „Miluju komiksy a Viktorku nejvíc!“
To jsou jen některé z nápisů v takzvaných bublinách, s jejichž pomocí vytvořily děti na křtu knihy komiksových příběhů Viktorka a vesmírná dobrodružství živý obraz. Stalo se tak 3. září 2014 v Galerii umění pro děti (GUD), kde se křest propojil s vernisáží stejnojmenné hravé, interaktivní výstavy určené právě těm nejmenším.
Viktorka – žákyně galaktické školy – tam bude děti brát do svého vesmírného plavidla Lítavice k průzkumné cestě vesmírem, a to až do 12. října. Návštěvníky čekají v prostorách GUD (na náměstí Franze Kafky na pražském Starém Městě) hry, zábavné aktivity a víkendové tvůrčí dílny…
Ale nejprve pár vět o knižní novince. Dvousetčtyřicetistránková kniha autorů Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka Viktorka a vesmírná dobrodružství se na prodejních pultech objevila 28. srpna. Líčí příhody holčičky Viktorky, putující nekonečným vesmírným prostorem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá rozmanitá dobrodružství. Jaká? Něco málo o nich snad mohou napovědět jejich názvy: Pirátská pumpa, Velký ohňostroj, Nebezpečný bazar, Planeta věčného jara nebo Přežití v divočině… Příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004 až 2010; v takto ucelené formě jako nyní se však přičiněním nakladatelství Portál dostávají do rukou čtenářů vlastně poprvé. „Knížka má třicet devět komiksů, vznikala šest let, ale je dobré říct, že komiksy vycházejí pořád dál,“ upřesnila Klára Smolíková.
Kmotr komiksové knihy – slovy Honzy Smolíka „archeolog českého komiksu“ – Tomáš Prokůpek se o ní vyjádřil uznale: „Komiksovou iniciaci je potřeba prodělat už v dětství, protože málokdo z těch, kdo mají komiksy rádi, se k nim dostal až jako velký. Určitě je moc dobře, že vycházejí kvalitní dětské komiksy – a zrovna Viktorka je příklad toho, jak se to má dělat. Vychází v Čtyřlístku, kde některé příběhy mají kolísavou úroveň, a Viktorka patří k tomu nejlepšímu, co tam vycházelo. Oba autoři jsou vzdělaní pedagogové a dětskému světu rozumí, takže dokáží vyprávět příběhy tak, aby byly pro děti atraktivní a zároveň měly nějaký smysl,“ soudí Tomáš Prokůpek, který více než vystudovanou architekturou se dnes zabývá dějinami i současností českého komiksu.
Výstavu, stejně jako knižní ilustrace, připravil po výtvarné stránce Honza Smolík. „Během prohlídky děti, podobně jako Viktorka v knize, odstartují na velkou meziplanetární výpravu. Vše bude záviset na jejich fantazii a ochotě si hrát,“ vysvětluje koncepci expozice. Děti budou svými aktivitami výstavu neustále dotvářet. Samy například vyrobí a zasadí kosmické rostliny. „Otevřený kosmický prostor osvětlený hvězdami“ navodí atmosféru skutečného vesmíru, ovšem s hvězdami bude možné si hrát a sestavovat z nich souhvězdí – ta skutečná, i ta dosud zcela neznámá. Děti také mají svoji představu, jak vypadá mimozemšťan, a tu hned na místě ztvární. Pokud by k tomu potřebovaly inspiraci, najdou ji třeba na tabletech s Viktorčinými příběhy v elektronické podobě. Odvážnější mohou absolvovat výstup mezi planety a pohrát si s několika z nich, a to v téměř beztížném stavu pod stropem…
Výstavu doplňuje bohatý doprovodný program. Soboty a neděle (vždy od 14.00) jsou zasvěceny tvůrčím dílnám pro děti pod vedením vybraných autorů Portálu. S Klárou Smolíkovou mohou malí návštěvníci vytvářet živé komiksy, s Honzou Smolíkem stavět hvězdolety. Zazpívají si s Robinem Králem a Jiřím Pazourkem, Daniela Krolupperová je vezme do tajemného světa víl. S Michaelou Bergmannovou a Lenkou Zemanovou si vyrobí svoji vlastní knížku, s Petrou Vondrovou třeba kouzelný strom a Jitka Fořtíková jim představí hry pro chytré hlavičky.
Každý všední den dopoledne mimo pondělí je vyhrazen tvůrčím dílnám pro děti z mateřských a základních škol. Autorsky je připravila Klára Smolíková. „Tematicky se budou vztahovat k Rámcovým vzdělávacím programům pro předškolní a základní vzdělávání, a učitelé je tak budou moci zařadit do výuky. Věnovat se budeme komiksům, jejich historii a použití, specifickému komiksovému vyjadřování. Děti si vyzkouší navrhnout vlastní texty do bublin, doplní si komiksové stripy, vytvoří vlastní komiks,“ popisuje zkušená autorka.
Galerie umění pro děti se už v rodném domě Franze Kafky zabydlela. Její návštěvníci, rodiny s dětmi, školy i školky, jsou zvyklí, že tento výstavní prostor je k nim velmi přátelský. Nejenže se k vystaveným exponátům mohou přibližovat, ale jsou přímo vybízeni, aby se jich dotýkali a hráli si s nimi. GUD je tak místem příhodným nejen pro zábavu, ale i pro rozvoj představivosti a tvořivosti.