Třetí červencový týden. Jizerské hory. Chalupa Piktych. Dvanáct dětí z dětského domova v Klánovicích. Jeden pomocník z Písku. Šest pracovníků a dobrovolníků Letního domu.
Náš pobyt začíná výletem do hor, které se tyčí nad Hejnicemi. Po zdolání více jak 7 kilometrů se ocitáme ve výšce 800 metrů nad mořem na hoře Ořešník, kde na jedné ze skalních vyvýšenin se setkáme se zvláštní tajemnou postavou, od hlavy k patě pokreslenou černou hlinkou, zdobenou různými květy i kostmi zvířat. Neunikne nám strašidelná srnčí hlava a králičí lebky na velké dřevěné holi. Představí se nám jako šaman kmene Yaqui a již záhy se dozvídáme o ztracených listech z jeho kouzelné knihy, které šamanův učedník chtěl využít k tomu, aby ovládl temné síly. Ty však nakonec ovládly jeho a učedník byl proměněn v netopýra.
Máme dost odvahy a sil, abychom listy našli a vrátili zpátky do knihy, kam patří?
Další dny ubíhají jak voda a listy se pomalu vrší do knihy. Některé nacházíme na tajemných stezkách, kterými mohou projít jen ti nejodvážnější. Další nám předávají postavy čtyř živlů, které nás provázejí jednotlivými dny a skrze ně nám šaman předává svou moudrost a znalost přírody. Máme možnost prozkoumat a blíže se seznámit se zemí, ohněm, vodou i vzduchem. Postupně se tak učíme nejen rozumět přírodě, ale také být ohleduplný k druhému, naslouchat mu, vzájemně spolupracovat a také překonávat sebe sama, rozvíjet svoje praktické schopnosti a dovednosti.
Programy země byly zaměřeny především na smyslové vnímání světa, vodní zkoušky pak na spolupráci a vzájemnou pomoc. Oheň otestoval odvahu a statečnost všech dětí skrze noční stezku lesem, vítr nabídl mnoho tvořivých programů, při kterých jsme využili dech i barvy. Společně jsme tak strávili sedm dní plných tvoření a malování, sochání z ytongu, divadelních scének, výletů i relaxací. Zahráli si společně proti místním fotbal, byli se koupat, uskutečnili několik vodních bitev.
Poté, co se nám podařilo získat zpátky všechny listy kouzelné knihy, účastnili jsme se společně se šamanem závěrečného rituálu odcházení do věčných lovišť, který ještě dlouho bude znít v našich vzpomínkách.
Letní dům pracuje od roku 1997 s dětmi a mladými lidmi, kteří vyrůstají v dětských domovech. Sociálně-terapeutické pobyty pořádáme v průběhu celého roku s cílem rozvíjet u dětí tvořivost, pracovat na jejich sebepřijetí a pozitivním sebehodnocení, rozvíjet jejich sociálních schopnosti i praktické dovednosti. Při tvorbě programů využíváme technik expresivních terapií – artetarepie, muzikoterapie či práce s tělem.
Za podporu děkujeme Nadaci Terezy Maxové dětem, sbírce Pomozte dětem organizované Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti, MPSV ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a také MŠMT, z jehož grantu jsou financovány volnočasové aktivity.