Téměř půl tisíce účastníků z Česka i zahraničí dorazilo o předposledním záříjovém víkendu na festival Dort pro Brontosaura.
Stovky dalších lidí navštívily programy pro veřejnost (http://dort.brontosaurus.cz/2014/program/). V Telči tak účastníci společně oslavili 40 let existence Hnutí Brontosaurus (http://www.brontosaurus.cz). Vzrušující historii sdružení představila výstava Příběhy nadšení. U kulatého stolu hovořili odborníci o budoucnosti ochrany památek. K narozeninám zahrály kapely Znouzecnost, Helemese nebo Listolet.
Oslavy čtyřicetin se zúčastnil i Jiří Jiránek, který v roce 1974 Hnutí Brontosaurus spoluzakládal a později pracoval na Ministerstvu životního prostředí. Kromě něj přijeli brontosauři všech generací – děti z oddílů, studenti a účastníci letošních dobrovolnických táborů, ale také pamětníci prvních brontosauřích akcí. Ti vzpomínali na složité počátky hnutí, kdy dobrovolnické tábory rozháněla Státní bezpečnost, nebo na přelomové porevoluční období, kdy se hnutí formovalo do samostatného občanského sdružení.
Sobotní dopoledne zasvětili účastníci typické brontosauří činnosti, a to dobrovolnické pomoci. 500 nadšenců pracovalo v zámeckém parku, pečovalo o aleje, lesy a naučné stezky v okolí Telče, nebo pomáhalo občanskému sdružení Konopa. Odpolední vernisáží začala šňůra výstav Příběhů nadšení, projektu, která mapuje příběhy dobrovolníků pomáhajících přírodě a památkám za celou historii hnutí. Výstava bude celý rok putovat po Česku.
V rámci sobotního kulatého stolu na téma a Dobrovolnictví v ochraně památek odborníci probírali možnosti, přínosy i omezení dobrovolnické práce. Zástupci neziskovek hledali se správci hradů průsečík, kdy je dobrovolnická pomoc na památkách užitečná pro dané místo a smysluplná pro dobrovolníky. Společným cílem je, aby nesuplovala jen běžné provozní práce na památce, ale přinášela oběma partnerům další přidanou hodnotu. Při diskuzi vystoupil například telčský kastelán Bohumil Norek, Pavel Ecler ze zámku Veltrusy nebo Tomáš Hradil z Hnutí Brontosaurus Jeseníky. Moderování se ujal Milan Daďourek ze Sdružení Krajina.
Nechyběly ani příklady dobré praxe, místa, kterým dobrovolníci mnoho let úspěšně pomáhají. Představili třeba projekt ochrany památek ve Španělsku, bohuslavického Art Mlýnu, hradu Lukov, budování skanzenu v Rusku.
V rámci projektu Příběhy nadšení byla během slavnostního ceremoniálu v sobotu večer udělena Cena Hnutí Brontosaurus za přínos v dobrovolnické péči o přírodní a kulturní dědictví 12 osobnostem (viz níže). Většina z oceněných osobností se akce osobně zúčastnila. Poté následovalo rozkrojení obřího dortu a koncerty. Překvapením byla účast na komentované vycházce po méně známých telčských památkách, na kterou v neděli ráno přišlo 110 lidí.
Dalimil Toman, ředitel ústředí Hnutí Brontosaurus, výroční oslavu komentoval těmito slovy: „Čtyřicet let je v lidském životě ohromná doba. Jsem rád, že Brontosaurus je i v tomto věku stále ve formě a jeho práce je vidět v Česku i zahraničí. Ukázalo se, že naše současné akce mají mnoho společného s těmi z počátků Brontosaura. Lidé na nich stále nachází možnost se smysluplně realizovat a pomoci, kde je třeba. Zároveň si z nich odnáší spoustu zážitků, na které celý život vzpomínají. Dort pro Brontosaura byl výjimečnou událostí. Rád bych poděkoval za podporu městu Telč a Státnímu zámku Telč.“
Jiří Jiránek
Stál u kolébky Brontosaura i Ministerstva životního prostředí ČR.
Jiří Dražil (přezdívka George)
Už více než 30 let opravuje hrad Lukov, který doslova vykřesal z ruin. Jeden tábor v roce 1984 zrušil zásah Státní bezpečnosti, byli třeba absurdně nařčeni z podpory Kukluxklanu.
Jiří Kulich
Popisuje mj., jak v době komunismu organizoval v Praze diskuse o ožehavých tématech. Po revoluci s manželkou rozjeli úspěšné středisko ekologické výchovy a etiky SEVER v Krkonoších.
Roman Haken
Brontosaurus, který se z elektrikáře vypracoval až do výboru v Bruselu.
Zuzana Brzobohatá (přezdívka Zula)
Už 26 let hospodářka dětského oddílu z Tišnova a do června europoslankyně.
Soňa Kappelová (přezdívka Veverka)
Vedoucí tišnovského dětského oddílu, ve kterém vyrostla, naučila se práci s lidmi a našla si i manžela.
Pavel Ecler
Na brontosauřích akcích na hradě v Boskovicích se vyučil kastelánem. Nyní pracuje na zámku Veltrusy.
Hana Chalupská
Zažila skvělý tábor s Brontosaurem, který ji dost ovlivnil (třeba přestala jíst maso). Dnes se věnuje občanskému aktivismu, například kampaním za ochranu stromů a čistší vzduch v Brně.
Zdeněk Frélich
Věnuje se ovocným sadům v zaniklé německé osadě Zastávka v Rychlebských horách.
Jan Křivonožka
Zachránil louku v Beskydech, na které dnes radostně rostou orchideje. Věnuje se tradičním řemeslům, z fyzika s vysokoškolským diplomem se stal kamnářem.
Blanka Dobešová
Její cesta vedla od akcí s Brontosaurem k založení lesní školky u Brna. A dnes připravuje přírodní hřbitov v Praze.
Kristina Studená
Organizuje Brontosauří zahraniční akce, třeba pomoc v krajanské osadě v Českém Banátě nebo při značení turistických cest na Ukrajině.
Příběhy brontosauřích osobností lze nalézt na http://www.pribehy-nadseni.cz