Mezinárodní skautské jamboree v Doksech, woodcrafterské táboření na Kosím potoce, Sůví prázdninová dobrodružství, pionýrská táborová výprava do pravěku…

    Zkrátka a dobře, jak napsal místonáčelník České tábornické unie Jiří Zatřepálek ve svém úvodníku: „Každý tábor má svoji atmosféru, své zvyky a rituály…“ O táborech především – ale nejen výlučně o nich – píše pátá letošní Archa. Ostatně, i její téma zní: Na táboře (i jinde).

    „Tábory mohou mít společnou řadu zvyků, ale táborová hra jen jedna. Každý klub či oddíl hraje svoji vlastní. Vytváří ji zpravidla kolektiv vedoucích a svými nápady z nich dělají vždy originální záležitost. Jako člen oddílu si pamatuji všechny táborové hry, které jsem si jako dítě zahrál. Ve skříni mám uložený indiánský kroj, jelikož je mi líto jej vyhodit, i když jsem ho měl na sobě naposledy v roce devadesát tři. Připomíná mi atmosféru tábora a společné zážitky…“ Tolik Jiří Zatřepálek.

    Za pravdu mu dávají kromě shora jmenovaných příspěvků i mnohé další. Třeba ten od Martiny Marešové (Mladí ochránci přírody), která se ve svém potáborovém ohlédnutí zamýšlí nad tím, co komu čas společně strávený v letní přírodě dal. „Zase jsme se všichni něco naučili. Menší děti snad konečně pochopily, že ať se snaží, jak chtějí, dva opalovací krémy jim suché ponožky nenahradí a navíc se dost pronesou, když je mají táhnout na zádech s věcmi na přespání pod širákem celý den. A když si navíc zapomenou přibalit vodu, žízeň je zlá… Starší děti se zase naučily, že kukuřičnému poli je lepší se vyhnout, i když se cesta zdá být kratší… Vyslali jsme je samotné jen s instruktory dohonit Mirka, který jim různě nechával po cestě zašifrované zprávy, kam jde a kde na ně čeká další zpráva – obvykle nějaký kostel ve městě, kóta, rozcestník…, takže vlastně nevěděli, kam jdou a kolik je toho ještě čeká, a cestu si museli najít podle mapy. A na mapě to vypadalo jen malý kousek. Instruktoři zase zjistili, že nést desetilitrový kanystr plný vody v batohu je sice obětavé, ale po dvaceti kilometrech začíná jít o život, navíc, když ještě zvolili cestu řepkovým polem…“

    V nové Arše můžete spolu s Letním domem prožít dobrodružství se šamanem a zachránit kouzelnou knihu, s brontosaury v Malém Tibetu přijmout požehnání od samotného 14. dalajlámy, na táboře Země Nezemě hledat ukrytou truhlu s pokladem a se zástupci Společenství harmonie těla a ducha se radovat z darovaného sociálního vozu Dacia Dokker. Rubrika Představujeme vás pozve na návštěvu k zapsanému spolku Bobříkov; díky Tamjdemu zjistíte, že teď na podzim začíná sezóna jejich dobrovolnických Víkendovek – a kdo se jimi nechá zlákat, tak aby si už vybíral ty správné holiny – a z ČRDM se dozvíte mj. základní informace o právě probíhající geocachingové soutěžní hře Sametky (k 25. výročí Sametové revoluce) nebo o slevách pro dobrovolníky na In Kartu…

    Když se řekne „prázdniny“, každému se vybaví asi něco trochu jiného, i když obrysy těch vzpomínek mohou být někdy až překvapivě podobné. Co při vyslovení onoho nadějeplného slova vytane na mysli řediteli Skautského institutu A. B. Svojsíka Miloši Říhovi – Šípkovi, plážovým volejbalistkám Kristýně Kolocové a Markétě Slukové, podnikateli a manažeru Radimovi Jančurovi či předsedkyni Asociace lesních mateřských škol Tereze Valkounové…? – Dozvíte se v Arše, jejíž elektronickou verzi naleznete hned pod tímto textem. Stačí jenom trochu pohnout myší…

    QR kód mobilní verze Archy


    Archu č. 5 si můžete ve formátu pdf prohlédnout na:
    http://crdm.cz/wp-content/uploads/archa-2014-5.pdf


    Témata jednotlivých čísel letošní Archy spolu s termíny jejich uzávěrek naleznete ZDE


    #zpravodaj_Archa

    ARCHA Archa je název nekomerčního bezplatného zpravodaje o výchově a využití volného času dětí a mládeže, který od roku 1999 vydává Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Archa vychází v tištěné podobě a v elektronické verzi, uveřejňované na internetovém serveru ADAM.cz. Svým obsahem Archa plní především roli „výkladní skříně“ ČRDM, jejích členských sdružení a jejich rozmanitých aktivit. Jedinečnost Archy tkví v tom, že dlouhodobě a soustavně nejen mapuje události důležité pro mikrosvět spolkové práce s dětmi a mládeží, ale přichází i s vlastními tématy, k nimž hledá – a nachází – „zpětnou vazbu“ ze zmíněných sdružení. V Arše se lze dočíst o mnoha uskutečněných projektech, k nimž náleží kupř. „Sametky“, „Cena Přístav“, „72 hodin“ nebo dříve „Bambiriáda“, „Stromy Anežky České“ apod. Své místo ve zpravodaji Archa mají i články o akcích úžeji spjatých s nadnárodní mládežnickou formací Evropské fórum mládeže, jejímž členem ČRDM je (kupř. „Strukturovaný dialog – Kecejme do toho“), respektive o akcích s výrazně evropským přesahem – „Evropské karty mládeže EYCA“ aj.).

    Všechna čísla Archy najdete ke stažení ve formátu PDF na stránce www.crdm.cz/archa kde naleznete také tematické oblasti, jimž se budou věnovat další plánovaná čísla.
    Informaci o nových číslech Archy můžete získat rovněž prostřednictvím služby RSS feed. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím formuláře na adrese shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa.

    Autor