Již 22. ročník pražského Mikulášského víkendu nabídne skautům a skautkám z celé republiky setkání s astrofyzikem a skautem RNDr. Jiřím Grygarem, CsC.,

    průkopníkem počítačové animace Richardem Cortésem, ale i s pouličním umělcem Ondřejem Kobzou či s Jaromírem 99. Tématem letošního ročníku je „umění“. Základní část programu pro více než 700 skautů a skautek starších 15 let tvoří přednášky a diskuze, které se budou týkat vlivu umění na člověka či mezilidské vztahy.

    Mikulášský seminář dává skautům a skautkám nad 15 let možnost setkání při přednáškách a debatách na různá témata Tradiční skautský Mikulášský seminář, tedy cyklus přednášek a diskuzí, bude probíhat v sobotu 6. prosince od 9 do 16 hodin na Právnické fakultě UK. Během pestrého programu se přednášející zaměří na umění jako na nedílnou součást života. Přednášky se budou točit kolem estetiky, divadla, literatury, výtvarna, architektury i pouličního umění.
    Mikulášský seminář dává skautům a skautkám nad 15 let možnost setkání při přednáškách a debatách na různá témata Mezi přednášejícími najdeme významné osobnosti a odborníky. Seminář uvede katolický kněz a skaut Marek Orko Vácha přednáškou Krása, umění a slavení.
    Poté budou mít zájemci možnost navštívit jednotlivé programy paralelně. Stručný exkurz do problematiky divadla a scénického umění nabídne Prof. PhDr. Július Gajdoš, Ph.D., mezi astronomy do oblak zavede posluchače RNDr. Jiří Grygar, CsC. (skautskou přezdívkou Dřímal), popularizátor vědy v oblasti astronomie a astrofyziky. Současné téma „Ukrajina: režisér vězněný za názor“ uvede Gabriela Bártová z Amnesty International. O umělé inteligenci bude hovořit Richard Cortéz a o umění a kýči doc. Tomáš Kulka, Ph.D. z katedry estetiky Filozofické fakulty UK.

    O své zkušenosti se na semináři podělí také umělci Ondřej Kobza, autor myšlenky pian v ulicích, spisovatelka Jana Šrámková či Jaromír 99, který představí práci na komiksové adaptaci knihy The Castle – Zámek od Franze Kafky.
    Na zájemce čeká také komentovaná prohlídka Právnické fakulty UK.

    „Mladí lidé se neustále vyvíjí a skauting s nimi. Zajímá nás aktuální dění z domova i ze světa, pořádáme akce, kam si zveme osobnosti, které mají co říct. Díky myšlence, že se máme snažit zachovat svět lepší, než když jsme na něj přišli, jsme jako skauti vnímaví k tomu, co se kolem nás děje a kde můžeme být k užitku,“ říká Josef Výprachtický, starosta českých skautek a skautů.

    Mikulášský seminář dává skautům a skautkám nad 15 let možnost setkání při přednáškách a debatách na různá témata Mimo to účastníky čeká v předvečer sobotního semináře vyhlášení výsledků skautské umělecké soutěže Polibek múzy, po skončení semináře pak taneční večer a filmová neděle, která navazuje na téma Mikulášského semináře, či tematické procházky Prahou.
    Mikulášský víkend je největší setkání skautů ve věku studentů středních a vysokých škol (tzv. roverů a rangers) v Praze. Jeho cílem je pomocí podněcovat zájem o svět kolem sebe, kulturu a tvořivost a zprostředkovat setkání se zajímavými osobnostmi veřejného života i s přáteli z celé země.
    Více o akci: http://www.miquik.cz/?page_id=7

    Skauting je největší výchovné hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu více než 40 milionů lidí ve 216 zemích světa.

    Více na www.skaut.cz

    Autor