„Troufám si říci, ze i o klubáckém komiksu jsou tam nové informace,“ vzkazuje čtenářům Bohouška Martin Foret, spoluautor právě vydaných Dějin československého komiksu 20. století.
Na trh rozsáhlé akademické Dějiny uvedlo nakladatelství Akropolis. Přehledně organizovaný, čtivý, ale přitom odborně fundovaný text přestavuje dosud nejrozsáhlejší a nejdůkladnější zmapování historie domácího komiksu. Třísvazkový komplet, sestávající ze dvou bohatě ilustrovaných výkladových knih a doplňkové rejstříkové brožury, sleduje vývoj a osudy komiksové formy na území dnešního Česka a Slovenska od jejích počátků v česky a slovensky psaném periodickém tisku pozdního Rakousko-Uherska až po překotný rozvoj po roce 1989. Publikace představuje výstup dlouholetého společného grantového projektu Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v.v.i, a Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Komplexní tisícistránková studie nabízí základní, detailní a bibliograficky precizní přehledové zmapování historie československého komiksu. V kontextu slovenském se jedná o vůbec první takto koncipovanou historiografickou práci. Publikace zároveň nabízí příležitost k poupravení či přímému vyvracení mnoha často tradovaných zjednodušení či omylů, týkajících se malého významu či přerušované kontinuity místní komiksové tradice. Záměrem čtyřčlenného kolektivu mladých badatelů bylo více než jen postihnout chronologii a proměny obrázkového seriálu napříč dvacátým stoletím v jeho očekávatelných vrcholech (Rychlé šípy, Muriel a andělé) či hlubokých propastech (Móricek), jakkoli by i jen takové detailní líčení nabídlo práci, která dosud v domácím akademickém kontextu fakticky chybí.
„Důraz jsme samozřejmě kladli na původní tvorbu, dobře si ale uvědomujeme neoddělitelnost československé produkce od mezinárodního kontextu, který zejména v některých obdobích zásadně ovlivňoval místní vnímání komiksu. Naše Dějiny československého komiksu proto prezentujeme v jejich logických, všeobecně kulturních i úžeji komiksových souvislostech: s důrazem na proměny a vývojové tendence, ne jako soubor izolovaných profilů několika vybraných osobností a textů,“ vysvětluje východiska badatelského přístupu Pavel Kořínek, hlavní redaktor Dějin a pracovník Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Rovných 1 000 stran výkladového textu doprovází v Dějinách československého komiksu 20. století více než 550 barevných reprodukcí. Martin Foret, jeden z autorů Dějin a pracovník olomoucké Univerzity Palackého k tomu dodává: „Naše Dějiny československého komiksu představují také zajímavý doplněk k dějinám domácích tištěných médií – ve 20. století byly totiž domovem komiksu primárně novinové a časopisecké tituly. A to často i takové, u nichž jsme to nečekali. Zároveň se s komiksem více či méně ‚zapletla‘ řada osobností, které známe i z jiných oblastí kulturního života v Československu.“
Publikace vyšla 21. 1. 2015 a programový blok se závěrečným křtem se uskutečnil 29. 1. 2015 v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd v Praze na Florenci.
Více o knižním souboru včetně detailního obsahu a ukázek naleznete na
www.akropolis.info/kniha/1472/Dejiny-ceskoslovenskeho-komiksu-20-stoleti
Ukázka z knihy – http://issuu.com/akropolis/docs/komiks_issuu_dil_1/0 . Více informací najdete na: www.dejinykomiksu.cz
Text převzat ze stránek Bohouška – www.bohousek.cz