Obnáší 5000 EUR. Druhé místo získává 3000 EUR a třetí místo 2000 EUR.
Jedná se o cenu, kterou každoročně uděluje Evropský parlament společně s Nadací pro Mezinárodní cenu Karla Velikého v Cáchách. Letošní ročník byl trochu výjimečný tím, že se porota rozhodla udělit cenu za 3. místo hned 3 projektům.
Slavnostní předávání Ceny Karla Velikého pro mladé 2015 proběhlo 12. května 2015 v Cáchách. Odměnou vítězům nebyly jen peníze a zarámovaný diplom s medailí, ale i zajímavý program doprovázející ceremoniál.
Vítězové národních kol ze všech 28 členských států byli sezváni spolu s některými předešlými vítězi a zástupci národních porot do historického městečka Cáchy den před slavnostním ceremoniálem. Po společné večeři byl dán prostor pro bližší představení nominovaných projektů a zodpovězení případných dotazů. Vzhledem k počtu zúčastněných se tak dělo ve třech menších skupinách.
Udílení cen proběhlo v aule cášské univerzity (RWTH Aachen University) za přítomnosti zástupců z Evropského parlamentu, Nadace pro Mezinárodní cenu Karla Velikého, zástupců města Cáchy i RWTH Aachen University, novinářů, fotografů a nechyběli ani zástupci mladých, konkrétně studenti univerzity.
Vítězem letošního ročníku se stal lucemburský projekt „@RealTimeWW1“. Cenu předal současný předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který mimochodem sám obdržel Cenu Karla Velikého 2015 o dva dny později. Druhé místo patří francouzskému projektu Fronterras-European (border) line project a cenu převzali od bývalého předsedy Evropského parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa. Cenu třetí získal rakouský projekt Social Soccer Club, kyperský projekt Entrepreneurship, the Solution against Unemployment a španělský projekt Infoactualidad. Ceny jim postupně předali europoslankyně Elisabeth Morin Chartier, předseda Rady ředitelů Ceny Karla Velikého a bývalý primátor Cách Jürgen Linden a primátor Cách Marcel Philip. Za Českou republiku se ceremoniálu zúčastnila Beata Veisová, zástupkyně Evropského parlamentu mládeže v ČR, který zvítězil na národní úrovni s projektem Evropské fórum v Poděbradech. Slavnostní atmosféru celé akce trochu uvolnila krátká hudební vystoupení kytarového kvartetu Sincopa, skupiny Zrní a Combo Combo.
Na odpoledne připravili organizátoři unikátní návštěvu proslulé katedrály Panny Marie v Cáchách, ve které je pohřben Karel Veliký a ve které byli od 1. pol. 10. stol. korunováni němečtí králové (mezi nimi i Karel IV. a Václav IV.).Po úvodní skladbě smyčcového kvarteta přivítal účastníky v katedrále probošt Manfred von Holtum a svůj projev přednesl i generální sekretář Evropského parlamentu Klaus Welle. Následovala komentovaná prohlídka katedrály, v rámci níž se účastníci dostali do prostor, které nejsou pro veřejnost běžně dostupné, takže měli možnost vidět např. mramorový trůn Karla Velikého nebo se pokochat pohledem na město z věže. Trochu času zbylo i na prohlídku Pokladnice cášské katedrály.
Večer probíhal v neformálním duchu v klubu Hotel Europa na koncertě české skupiny Zrní. Následující den byla na dopoledne připravena prohlídka města s průvodcem.Město Cáchy jsou historické, ale i lázeňské městečko a počasí vskutku přálo, takže procházka byla nejen poučná, ale i velmi příjemná, včetně ochutnávky cášských perníčků i méně lahodných horkých pramenů. Odpoledne se účastníci mohli zapojit do diskuze na „Fóru o Evropě“, konaném v tanečním sále staré radnice města Cáchy. Po něm následoval před radnicí Charlemagne Prize Open Air Festival.
Část vítězů a porotců postupně odjela. Ti, kteří zůstali ještě další den, se mohli zúčastnit slavnostní mše v katedrále Panny Marie a následně pak slavnostního předávání Ceny Karla Velikého 2015.
Celková atmosféra těchto dní byla velice příjemná. Sešla se dobrá parta doslova ze všech koutů Evropy, navázala se nová přátelství, vyměnily se kontakty pro další spolupráci a bylo znát, že si organizátoři cení práce, kterou vítězové odvedli, byť se třeba neumístili na prvních třech místech.
Co dodat na závěr? Cena se udílí každý rok, a to projektům, které už proběhly nebo v době podání přihlášky ještě běží, takže nejvyšší čas se do nějakého projektu pustit. Máte pocit, že i váš projekt prohlubuje vzájemné pochopení, podporuje společný smysl pro evropskou identitu a uvádí reálný příklad Evropanů žijících v jednom společenství? Pak neváhejte a zkuste svůj projekt příští rok přihlásit.
Vítězné projekty národních kol:
BELGIE: Raise Youth Voice
http://sites.google.com/site/raiseyouthvoice2014/home
BULHARSKO: International Week
http://www.iwbulgaria.org
ČESKÁ REPUBLIKA: European Forum
http://eyp.cz/
DÁNSKO: European Vagabond
https://www.facebook.com/EuropeanVagabonds
ESTONSKO: Europe Makes School in Estonia
https://emsestonia.wordpress.com
FINSKO: Undivided Europe
http://undividedeurope.eu
CHORVATSKO: Mladi za mlade, EU za sve
http://ss-dalj.skole.hr/
FRANCIE: Fronterras-European (border) line project
http://sarahfroeb.wix.com/fronterra
IRSKO: Tedd
www.tedd.ie
ITÁLIE: Move’in Students
http://www.esnitalia.org
KYPR: Entrepreneurship, the Solution against Unemployment
https://www.facebook.com/kentro.agrou?fref=ts
LITVA: „My voice matters: European Young Citizens’ Initiative“
http://www.myvoicematters.lt
LOTYŠSKO: European BEST Engineering Competition
http://ebec.best.eu.org/index.php
LUCEMBURSKO: @RealTimeWW1
https://twitter.com/RealTimeWW1
MALTA: NSTF Mini European Assembly
http://www.nstfmalta.eu
MAĎARSKO: Summer Academy
http://mcc.hu/
NĚMECKO: Beyond the Curtain – 25 Years of Open Borders
http://www.cafebabel.de/beyond-the-curtain
NIZOZEMÍ: CampusEurope
http://www.campuseurope.eu
POLSKO: Democracy under Construction
http://www.pnwm.org
PORTUGALSKO: ReGeneration
http://pejportugal.com
RAKOUSKO: Social Soccer Cup
www.socialsoccercup.at, https://www.youtube.com/watch?v=OMIj23RkMr8
RUMUNSKO: European Youth Capital 2015
http://www.cluj2015.eu
ŘECKO: ErasmusMoments
http://eramoments.esngreece.gr
SLOVENSKO: EuroSchool
http://futuregenerationeu.wix.com/future
SLOVINSKO: The Balkan Says: Security Architecture Youth Seminar
http://www.euroatlantic.org/en/balkan-says/
ŠPANĚLSKO: Infoactualidad
http://www.ccinf.es/infoactualidad/index.php/carlomagno
ŠVÉDSKO: International European Youth Parlament forum
http://www.eup.se
VELKÁ BRITÁNIE: EurVoice
http://eypuk.co.uk/what-we-do/eurvoice-2/