Na prvním nástupišti pražského Wilsonova nádraží pokládají lidé k sousoší sira Nicholase Wintona s dětmi květiny a zapalují tam svíčky.

    Jsou uctěním památky skromného hrdiny, jehož bohatě naplněnému životu vzdávají hold. Jak upozorňuje nedaleká pamětní deska s dvojjazyčným textem, Nicholas Winton zachránil v roce 1939 osmi vlakovými transporty z Československa do Velké Británie 669 dětí před hrůzami druhé větové války.

    Sir Nicholas Winton zemřel ve věku 106 let ve středu 1. července 2015 – právě v den 76. výročí odjezdu největšího počtu dětí (241), jimž převážně kvůli jejich židovskému původu hrozila smrt v nacistických koncentračních táborech. Nicholas Winton přesun všech zachraňovaných dětí do bezpečí organizoval jako soukromá osoba (přičemž se zaštiťoval výborem pro uprchlíky a spolupracoval s Čedokem). O svém hrdinství po dlouhá desetiletí decentně mlčel.

    Jak upozorňuje server Tiscali, za svůj život vděčí Nicholasi Wintonovi například bratr rabína Karola Sidona Julius, sestřenice bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové Dagmar Šímová nebo režisér Karel Reisz. Za vše, co vykonal, byl Nicholas Winton povýšen do rytířského stavu a několikrát vyznamenán.

    Web zpravodajského kanálu České televize ČT24 citoval v souvislosti s Wintonovým skonem kromě jiných též premiéra Bohuslava Sobotku, který na sociální síti Twitter uvedl: „Zůstane už napořád symbolem statečnosti, hluboké lidskosti a neuvěřitelné skromnosti.“ Tajemník Federace židovských obcí ČR Tomáš Kraus, který se osobně znal s Nicholasem Wintonem, jeho rodinou i s mnoha dětmi, které Brit zachránil, podle ČT24 řekl, že sir Nicholas Winton naplnil poptávku Čechů po pozitivních vzorech a stal se pro ně hrdinou, ač on sám se za něj nepovažoval. „Na něm bylo nesmírně unikátní to, že o tom strašně dlouho nikomu neřekl,“ připomněl známou skutečnost, že Winton o své předválečné činnosti v Československu nemluvil a na veřejnost se jeho skutek dostal až v osmdesátých letech.

    Zpráva o úmrtí statečného zachránce ohrožených židovských dětí rezonuje i v zahraničí. „Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné. Děkujeme, sire Nicholasi Wintone. Nikdy nezapomeneme,“ připomněl ve své kondolenci slavný Wintonův citát slovenský prezident Andrej Kiska.

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor