Tak jako loni, i letos si budou moci vyznavači geocachingových aktivit obohatit své znalosti ve hře Sametky, plné pamětnických vzpomínek a lidských osudů.
Hru s příznačným podtitulem „Od srpna k listopadu“ organizuje již podruhé Česká rada děti a mládeže (ČRDM).
Atraktivní, zábavnou formou se tak snaží zprostředkovat zejména nově nastupujícímu pokolení opravdové příběhy z doby bojů za svobodu a demokracii, které se v naší vlasti odehrávaly od srpna 1968 do listopadu 1989. Příběhy známé i neznámé, obyčejné i neobyčejné, budou hráči nacházet ve schránkách – tzv. keškách – ukrytých na místech, s nimiž jsou nějak spojeny.
„Nápad Sametek se mi líbí, proto jsem se taky ujala role patronky tohoto projektu,“ říká Bára Štěpánová. „Předpokládám, že lidé, a zejména mladí, jsou od přírody zvídaví a kladou si otázky, proč jsou u nás věci tak, jak jsou, proč naše společnost funguje tak, jak funguje… Odpovědi mohou najít často právě v historii, a když mohou onu historii objevovat skrz zajímavé a dosud ne úplně známé příběhy lidí, kteří v listopadu 89 bojovali za svobodu a demokracii, není lepší způsob, jak si o této etapě našich dějin zvýšit povědomí. Věřím, že Sametky lidi osloví a moc bych si to přála.“
Pilotní ročník, konaný jako připomínka čtvrtstoletí, které uběhlo od událostí Sametové revoluce v roce 1989, byl otevřen jednotlivcům, kteří se do soutěže přihlásili. „Letos se mohou zúčastnit nejen jednotlivci, ale i skupiny dětí a školní třídy,“ říká koordinátorka projektu Karolína Puttová.
Je přesvědčena, že díky spolupráci s renomovanými organizacemi – společností Člověk v tísni, programem Jeden svět na školách, společností Post Bellum, projektem Místa paměti národa, Knihovnou Václava Havla či spolkem Zapomenutí s jeho projektem Muzeum v krabičce – mohou Sametky nabídnout kvalitní vzdělávací obsah. A to nejen pro neformální vzdělávání při práci s dětmi a mládeží v jejich volném čase, ale i v podobě výukové látky vhodné k doplnění výkladu dějepisu, respektive naší moderní historie, a podnětů využitelných ve výchově k odpovědnému občanství.
Hra začne symbolicky 21. srpna. V průběhu hry bude možné pátrat po více než 150 schránkách s příběhy ve všech krajích České republiky, a to až do 17. listopadu 2015; Sametky tedy obdobně jako loni potrvají zhruba tři měsíce.
Do prvního ročníku se zapojilo pět stovek hráčů, kteří hledali poschovávané kešky s příběhy spjatými s odporem proti komunismu a jeho pádem v roce 1989. Nejpilnější hledači si kromě odměny v podobě zážitků spojených s pátráním a s objevováním střípků našich novodobých dějin odnesli i některou z pěkných cen věnovaných do soutěže jejími partnery.
Nejinak tomu má být také letos. Po skončení hry budou vylosováni výherci odměn, které věnovaly například společnosti Mindok, Aligator, Fann, Stabilo a další. Zajímavé ceny související s daným tématem věnovaly rovněž organizace, které pomohly se shromážděním autentických příběhů.
Čerstvé informace o hře Sametky se můžete dozvídat na ADAM.cz (www.adam.cz) a na stránkách projektu (www.sametky.cz).
Slovo Sametky, používané v projektu ČRDM, je výrazem vzniklým ze spojení slov SAMETové vzpomínKY nebo SAMETové kešKY. Název Sametky tedy odkazuje k nosnému námětu celé této hry.