Také v roce 2015 proběhl transport koní Převalského z ČR do Mongolska úspěšně. Další čtyři klisny doletěly do Mongolska v naprostém pořádku.

    Dne 05.07.2015 ve 15.45 místního času český armádní letoun CASA bez problému přistál se čtyřmi klisny na letišti v Bulgan sumu provincie Chovd.

    Také v roce 2015 proběhl transport koní Převalského z ČR do Mongolska úspěšně (foto MZV ČR) „Letošní Návrat divokých koní zkomplikovala v Čechách enormní horka,“ uvedl ředitel Zoo Praha a hlavní iniciátor projektu Návrat divokých koní Miroslav Bobek.
    „Další komplikací bylo menší zranění kolegyně, které jí ještě v letadle způsobila Rabea. Ve srovnání s loňskem se tak přeprava klisen prodloužila o několik hodin.“ Ovšem – vše zlé je k něčemu dobré – během zdržení letadla v Novosibirsku, kde s ošetřením zraněné chovatelky velmi ochotně pomohla ruská strana, se nad Khovdem stačilo vyjasnit – a přistání na zpevněné ploše bulganského letiště proběhlo hladce. Přívalové deště, které ale dopadaly celé týdny předtím v západním Mongolsku, donutily následně nákladní vozy měnit trasu – a pozemní transport se tak prodloužil o zhruba sto kilometrů.

    Po 36 hodinách náročné cesty ale nakonec přeci jen vyběhly klisny Querida, Rabea, Kirá a Paradise v noci z neděle na pondělí do aklimatizační ohrady v přísně chráněné oblasti Gobi B – odkud byly následujícího dne po aklimatizačním roce do volné přírody vypuštěny klisny Gretel, Bayan a Ulla, přivezené vloni.

    Letošní transport doprovodil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, který uvedl: „Kůň je duše Mongolska. Návratem divokých koní do Gobi vracíme kousek mongolské duše a pomáháme svojí vlastní. Díky Zoo Praha a českým armádním letcům tu zanecháváme něco pro příští generace, a to je ta nejlepší diplomacie“. Transport natáčela Česká televize, televize Prima a Český rozhlas.

    Celý článek a další fotografie najdete zde

    Autoři