Sázení stromů, úklidové práce, program na zábavné odpoledne pro seniory, sběr víček od PET lahví.
Přes jedenáct tisíc dobrovolníků, kteří se zatím – za dva týdny – přihlásili v rámci 215 dílčích projektů de celorepublikové akce „72 hodin“, má spoustu nápadů. A jak vyplývá z registračních záznamů pořadatelské České rady dětí a mládeže (ČRDM), hodlají v době od 8. do 11. října dát o sobě vědět ve všech krajích naší republiky. Někde opravou lávky, někde úklidem dětského hřiště a ještě jinde třeba tím, že pomohou jedné z nejstarších hradních památek u nás.
„Co se dá stihnout za 72 hodin? Změnit život, udělat něco, co bude přinášet užitek nejméně dalších 72 let, natočit krátký film, vyplít a okopat zahradu, pustit se do něčeho, co nás pak může bavit po zbytek života,“ říká režisérka Alice Nellis, patronka čtvrtého ročníku 72 hodin. Záštitu nad ním převzal i známý youtuber Nejfejk – a oficiálně i ministr životního prostředí Richard Brabec.
O konkrétní podobě chystaných projektů se lze dozvědět z webu www.72hodin.cz.
Mladí hasiči z Bousínova na Prostějovsku uklidí okolí bousínského rybníčku, překontrolují stav loni rozvěšených ptačích budek a zasadí stromky v obecní zahradě. Členové turistického oddílu Bantuové společně s Občanským sdružením Lužánek v Lanžhotě na Břeclavsku zasadí podél staré cesty do Břeclavi stromy, uklidí okolí Lanžhota a zbaví je černých skládek. Informační centrum mládeže (ICM) v Lomnici nad Popelkou na Semilsku zase připravuje zábavné odpoledne pro místní seniory – bude mít podobu deskových her, kvízů a tvůrčích dílen.
„Chceme pomoci hradu Hartenberg, jeho záchrana je důležitá a naléhavá, jedná se totiž o jednu z nejstarších hradních památek v České republice, s bohatou historií a nenahraditelným významem,“ uvedli dobrovolníci ze Střední školy živnostenské Sokolov. Ti se chtějí do 72 hodin zapojit v lokalitě Hřebeny u Josefova v Karlovarskék kraji. Na zvelebení okolí se chystá také žactvo základní školy ve Zbirohu na Rokycansku v Plzeňském kraji. Výsledkem má být vysázená lipová alej v úseku cesty, která byla dříve součástí areálu vojenských kasáren, a tudíž veřejnosti nepřístupná. Nyní cesta patří městu, jehož starosta Milan Rusek akci zaštítil a koordinuje ji. Ve Zbirohu (ale nejen tam) se tak v praxi naplní motto letošního ročníku 72 hodin: „Zasaď strom (třeba) se starostou“.
„Smyslem projektu je také podpořit vztahy s radnicí v místech, kde fungují různé dětské organizace, jejich oddíly, družiny, kmeny či skupiny. Věříme, že posílení vztahů s představiteli města nebo obce je důležitým krokem k jejich bezproblémovému, spokojenému životu,“ vysvětlil místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka, koordinátor celorepublikové akce. Starosta zmíněný v mottu 72 hodin může být podle místních potřeb nahrazen i jiným uznávaným občanem – učitelem, policistou, novinářem nebo třeba sportovcem.
V loňském roce se do třídenního dobrovolnického maratonu zapojilo prostřednictvím téměř 450 dílčích projektů přes 21.000 lidí. Zájemci mohu své projekty registrovat na webu www.72hodin.cz až do 8. října. Další informace jsou dostupné také Facebooku (http://www.facebook.com/72hodin.cz).
#inkluze #integrace #socialnizaclenovani
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.