Víte, co je to NDD? Nature Deficit Disorder a trpí jím nejen nejmladší generace. I my bychom o víkendu vyrazit do lesa…

    Richard Louv formuluje deficit přírody (2006) jako NDD – Nature Deficit Disorder a ve své knize Last Child in The Woods přináší poznatky z různých výzkumů.
    Deficit přírody podle Louva stojí lidstvo náklady v podobě snížení využívání smyslů, obtíže s pozorností, zvyšuje náklady léčení chorob. NDD lze najít u jednotlivců, rodin i celých komunit. „NDD má vliv na změnu chování lidí ve městech, což by v konečném důsledku ovlivnilo i jejich konstrukci, zvyšuje deprese a další civilizační choroby“. (Louv, s. 34).

    Autor také vysvětluje, proč mladí lidé potřebují přírodu. Nastavení člověka na přírodu a přímý kontakt s ní je zdůrazněn jako základní pro zdravý rozvoj dítěte. Je nezbytný jak pro zdravý vývoj dětí, tak pro fyzické a duševní zdraví dětí i dospělých. Louv tvrdí, že příroda je často přehlížena jako balzám na citové útrapy dítěte. Kritizuje, že raději používáme drahá komerční antidepresiva. Odvolává se na americký výzkum z roku 2003 v oblasti psychiatrie, který hovoří o zdvojnásobení předepisování antidepresiv během pěti let a nejstrmější nárůst 66% byl u předškolních dětí.

    Autor popisuje vznik legálního uzavírání možností využívat volnou přírodu pro pobývání a aktivity a dětské hraní a upozorňuje na skutečnost, že i veřejná vláda omezuje přístup dětem k přírodě. Louv hovoří o tzv. odpřírodňování dětství. Podobně jako jiní, nabízí praktická řešení, která směřuje k rodičům a učitelům…

    Související:
    http://www.adam.cz/clanek-2016030035-problemovy-ucastnik-na-volnocasovych-akcich.html

    Autor