Po studentských volbách, které zvýšily volební účast prvovoličů mezi studenty o šest procent, přichází Člověk v tísni se soutěžní vzdělávací realityshow Hledá se LEADr.
V ní porota otestuje během jednoho měsíce lídrovský potenciál mladých lidí, kteří by se mohli v budoucnu stát politiky. Ti nejlepší se utkají v televizním duelu moderovaném Václavem Moravcem a o vítězi rozhodne hlasování veřejnosti. Pořad vysílá internetová televize Stream.cz
Podle dat z povolebních šetření klesla mezi roky 1992 a 2013 volební účast ve věkové kategorii 18 až 29 let o 35 procent, tedy nejvíce ze všech věkových kohort (1). Mladí lidé totiž mají pocit, že nemohou ovlivnit řešení problémů kolem sebe a jako hlavní překážku osobní angažovanosti uvádí znechucení politikou a společenským děním (2). A právě to chce Člověk v tísni změnit. Už díky projektu Studentských voleb se mu podařilo zvýšit zájem studentů o volby a politiku. O šest procent se zvýšila účast prvovoličů z řad studentů, kteří se zúčastnili voleb nanečisto, v řádných volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010 (3). Teď chce Člověk v tísni mladým lidem ukázat, že jsou to právě oni, kdo mohou politiku měnit k lepšímu.
„Potkáváme mnoho angažovaných mladých lidí, kteří mají nápady, dovedou je uvádět v život. Jen málo z nich si ale dokáže představit, že by se v budoucnu stali politiky. Chceme tento odmítavý postoj měnit a ukázat, že právě jako politici mohou mnoho změnit. Česká společnost nové, vzdělané, sebevědomé a idealistické politiky potřebuje,“ vysvětluje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který soutěž pořádá.
Největší hrozbou je Zeman
První díl soutěže Hledá se LEADr. je už k vidění na internetové televizi Stream.cz. Patnáctka soutěžících v něm mimo jiné odpovídá na otázku, co podle nich ohrožuje Českou republiku. Několik z nich nezávisle na sobě odpovědělo, že největší hrozbou pro naši zemi je prezident Zeman.
Soutěžící ve věku 17 až 25 let procházejí sérií workshopů a konzultací s odborníky, kde se učí dovednostem, které mohou uplatnit v případném politickém angažmá. Setkávají se také s mladými politiky napříč politickým spektrem, kteří jim představují své zkušenosti a motivaci. Na rozvoji svých veřejně prospěšných projektů pracují se zkušenými mentory.
Porota pak účastníky vyřazuje v pěti kolech, během kterých například absolvují stáž na místních zastupitelstvech nebo plní úkoly v komplikovaných podmínkách. Dva finalisté se utkají v závěrečném duelu moderovaném Václavem Moravcem a o vítězi rozhodne hlasování veřejnosti. Vítěz získá pomyslný titul LEADr., finanční podporu pro svůj projekt a stáž v zahraničí.
„Soutěž chápeme jako příspěvek k rozvoji naší společnosti, ke kultivaci společenského a politického prostředí a zlepšování kvality demokracie. Chceme položit základy dlouhodobé aktivity a v budoucnu sledovat její výsledky na poli komunální politiky a veřejně prospěšných projektů,“ dodává Karel Strachota.
Podrobné informace o projektu a profily soutěžících najdete na stránkách www.hleda.se.
1) Český sociálněvědní datový archiv Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i. (archiv.soc.cas.cz)
2) viz dotazníkové šetření https://www.jsns.cz/data/jsns/DOKUMENTY/DOTAZNIKOVE_SETRENI_STREDOSKOLACI_JSNS_2014.pdf
3) viz dotazníkové šetření https://www.jsns.cz/data/jsns/PRUZKUMY_SETRENI/Studentske_volby_vyzkumna_zprava_final.pdf
Jeden svět na školách
www.jsns.cz
Člověk v tísni, o.p.s.
www.clovekvtisni.cz
#hledase #LeaDr