V neděli 5. 6. skončilo v Jizerských horách čtyřdenní národní kolo Ekologické olympiády, kterým byl završen 21. ročník soutěže.

    Hostil ho Liberecký kraj v nejvýše položeném sídle Jizerských hor, osadě Jizerka. Zúčastnilo se ho 39 studentů středních škol z celé ČR, kteří soutěžili ve 13 tříčlenných týmech. Kromě teoretických testů plnili především praktický terénní úkol, jehož řešení pak obhajovali před odbornou porotou.

    Z jedenadvacátého ročníku Ekologické olympiády (foto ČSOP)Přesvědčivě zvítězil tým Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína z Hradce Králové ve složení Jan Pražák, Vít Bureš a Štěpán Jaroš. Na druhém místě se umístil tým Gymnázia Česká Lípa, reprezentující Liberecký kraj, následoval tým Gymnázia Chotěboř z Vysočiny. Generálním partnerem Ekologické olympiády je společnost NET4GAS, s. r. o. Soutěž podporují také Lesy České republiky, s. p. Národní kolo podpořil Liberecký kraj a Agentura ochrany přírody ČR.

    Z jedenadvacátého ročníku Ekologické olympiády (foto ČSOP)Finálové národní kolo 21. ročníku Ekologické olympiády se odehrávalo ve vesnické památkové rezervaci Jizerka a v jejím blízkém okolí, které je velmi cenné i přírodovědně. Současně se jedná o jednu z turisticky nejexponovanějších lokalit CHKO Jizerské hory, na kterou ročně zavítá přes 100.000 návštěvníků. Právě tento reálný rozpor byl základem praktického soutěžního úkolu pro týmy středoškoláků, které přímo v lokalitě prováděly průzkum a posuzovaly možný vliv plánovaných záměrů na další stav této lokality. Těmi byly zkapacitnění místního parkoviště, vybudování retenční nádrže nebo rozhledny na vrcholu čedičové hory Bukovec.

    Z jedenadvacátého ročníku Ekologické olympiády (foto ČSOP)Jejich výkony posuzovala porota složená z odborníků z Agentury ochrany přírody ČR, Lesů ČR a odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Předseda poroty Ing. Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku při zhodnocení obhajob prací vyzdvihl nasazení a zdravý zájem všech týmů o problematiku, u mnohých pak nápady i způsob pojetí či uvažování o zadaném úkolu. „Není důležité, na kterém místě v národním kole skončíte, ale co si z něj odnesete ze zkušeností při plnění jeho úkolů“, uzavřel Michal Skalka.

    Český svaz ochránců přírodyV doprovodném programu si studenti našli čas na astronomickou přenášku prof. RNDr. Jana Palouše, DrSc. z Astronomického ústavu AV ČR, která díky umístění národního kola proběhla právě v unikátní Jizerské oblasti tmavé oblohy, nebo třeba na jizerský country bál. Nakonec bylo unikátní i počasí během národního kola, protože soutěžící si vybrali několik z mála dnů v roce, kdy na Jizerce neprší.

    Autor