Jsou různé cesty, jak se stát hrdinou. Třeba nebát se udělat něco pro druhé. Nestydět se mít starost o své okolí. Rozvíjet a zužitkovávat vlastní potenciál.

    Umět kolem sebe rozdávat radost i inspiraci. Poznávat své hranice, motivace i cíle. Prakticky se zvládnou postarat o partu dětí v přírodě. Či zorganizovat skupinu lidí ke společnému dílu, … Sebrat odvahu a stát se organizátorem.

    Letní zážitkově-vzdělávací kurz Cestičky Hrdinu ani organizátora z tebe neuděláme. Ale nabízíme cestičky, které tě k jednomu i druhému mohou jednou přivést. Otevři oči, mysl i srdce a zkus to! Letní zážitkově-vzdělávací kurz Cestičky je opět otevřen. Cestičky jsou kurz pro lidi, kteří začínají pracovat s dětmi či mládeží ve volném čase nebo se věnují pořádání dobrovolnických akcí na ochranu přírody či památek.

    Už od svých počátků je cílem kurzu nejen vzdělávat, ale hlavně inspirovat a motivovat. „Chtěli jsme mladým lidem nabídnout možnost prožít netradiční léto, překonat domnělé hranice všednosti,“ říká hlavní organizátor kurzu Dalimil Toman, „zároveň prostřednictvím intenzivního zážitkového programu účastníci kurzu získávají nové dovednosti a znalosti a uvědomují si proces neformálního učení.“ dodává. Vznikla tak pestrá programová směsice prolínající se dvanáctidenním životem na louce u Náměště nad Oslavou.

    Jitka Ševčíková, která se kurzu zúčastnila, popisuje, co jí akce přinesla: „Prožíváte 12 dní plynoucí zábavy a dobrodružství, tvůrčí atmosféry a přátelství a po pár týdnech si uvědomíte, že vás to tehdy v létě tak vtáhlo, nakoplo, že se pouštíte do organizování a vedení vlastních akcí. A vy víte, jak se do toho dát, aniž byste si na kurzu všimli, že se toho tolik učíte.“

    Během necelých dvou týdnů prošlapete tři prolínající se cesty – tři linie kurzu. První je cesta osobnostního rozvoje, poznání svých schopností a hranic. Sem patří fyzicky i psychicky náročné týmové hry, ale i aktivity pro vlastní klidné rozjímaní. Prostřední cesta vede ke vzdělávání. Ani zde však nejsou účastníci pasivními posluchači. Prostřednictvím různých aktivit si osvojíte například základy dramaturgie akcí, zdravovědy, psychologie a organizátorské psychohygieny, ekologické výchovy nebo pedagogiky. Poslední cesta přináší inspiraci a umožňuje poznání nových lidí a navazování přátelství. Tato cesta vás také přivede k zajímavým aktivitám jako je slaňování, land art, vaření v přírodě a táboření v tee-pee a mnoho dalších.

    Zdá se Vám, že byste rádi udělali zase krok dál? Chcete se naučit organizovat dobrovolnické či zážitkové akce? Objevit své dosud skryté schopnosti a třeba v mnohém překonat sebe sama? Vyzkoušet si, jaké je to vést druhé? Zkuste to! Letošní ročník se uskuteční 18. – 29. července. Kromě certifikátu hlavního táborového vedoucího dle MŠMT si můžete odvézt i nová přátelství a neopakovatelné zážitky.

    Další informace najdete na www.cesticky.cz

    Kontakt: tel. 605 763 112, cesticky@brontosaurus.cz


    „Cestičky jsou správná volba pro všechny, kteří se pustili nebo mají chuť pustit se do organizovaní nejrůznějších akcí či pravidelnějších činností s dětmi a mládeží. Své si zde najdou studenti pedagogiky, oddíloví vedoucí, lidé věnující se mimoškolních aktivitám, dobrovolníci ze sdružení zaměřených na ochranu přírody a další. A samozřejmě všichni, kteří chtějí zkusit něco nového, překvapivého a neopakovatelného,“ popisuje loňská účastnice Lucie Lomičová.

    „Jsou to skoro dva týdny skvělých zážitků, smíchu, přemýšlení i prázdné hlavy, zábavy a skvělých lidí. Pokud máš zálibu v překonávání svých vlastních hranic, ve zdokonalování se v tom, co tě baví, a v poznáváních nových lidí, kteří jsou na podobné vlně jako ty, tak Cestičky jsou přímo pro tebe,“ říká o akci Julia Holaňová, jedna z absolventek kurzu. „…pokud jsi připraven, objevíš část svého já, kterou ještě neznáš.

    Bude to dřina, bude to radost a výsledkem bude zážitek na celý život. Kromě toho se naučíš mnoho užitečných věcí a potkáš spoustu nových přátel. Prožiješ týden v přírodě, usínat budeš pod hvězdami a probouzet se pod letní oblohou,“ poznamenává další dřívější účastnice Anna Šmídová.

    Autor