Česká Rada dětí a mládeže s podporou Odboru mládeže Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy realizuje v roce 2016 mapovací šetření k tématu táborů dětí a mládeže v ČR.
Jaký je celkový počet táborů v ČR?
V ČR je 700 pořadatelů, kteří budou v roce 2016 organizovat 3800 letních táborů. Dominantním pořadatelem podle právní formy jsou spolky dětí a mládeže 60 %, dále domy dětí a mládeže a střediska volného času (DDM, SVČ), 30 % a podnikatelé (živnostníci a obchodní společnosti) 10 %.
V jakých krajích se pořádá nejvíce táborů?
Táborové základny jsou rozprostřeny ve všech krajích ČR. Oblíbenými destinacemi, mírně vybočujícími z průměru, jsou jižní Čechy, Moravskoslezský, Pardubický, Královéhradecký a Jihomoravský kraj.
Kolik dětí se táborů účastní?
Celkový předpokládaný počet dětí na táborech v roce 2016 je 234 000. Průměrný počet dětí na jeden tábor je 45. Spolky pořádají spíše tábory do 30 dětí, ostatní pořadatelé, naopak větší. To souvisí i s vlastnictvím táborové infrastruktury a pořádáním tzv. táborů na zelené louce, které jsou, z pravidla, menší.
V jakém věku se pohybují účastníci táborů?
Novým a výrazným trendem posledních let je posilování táborů již pro předškolní děti. Nicméně nejvíce zastoupenou věkovou skupinou jsou celkem nepřekvapivě žáci základní školy, zejména ve věku 9 – 10 let. Skutečnost, že tábor spíše zaujme desetileté dítě, než náctiletého výrostka v pubertě asi není nijak překvapivá, byť zejména komerční nabídky cílí stále častěji na skupinu 15 – 18 let. Stejně tak je neopominutelným trendem posilování tzv. rodinných táborů, kdy na tábory jezdí také věková skupina 30+ a mladé rodiny s dětmi.
Jaký je poměr mezi chlapci a dívkami?
Podíl chlapců a děvčat mezi táborníky je v zásadě rovnoměrný s velmi malou převahou chlapců, jak vyplývá z dotazníkového šetření ČRDM mezi malými i velkými organizátory táborů.
Jaká je průměrná délka trvání tábora?
Průměrný tábor pořádaný v roce 2015 trval mezi 8 a 14 dny. Kratší tábory byly organizovány mnohem méně často a tábory trvající 15 -21 dnů byly poměrně vzácné.
Jaké jsou pro účastníky náklady na účast na táboře?
Cena tábora se liší podle pořadatele. Tam, kde jsou do organizace tábora zapojeni dobrovolníci, a tábor pořádá nezisková organizace, jsou ceny nižší. Mohou se dostat až na polovinu průměru, obzvláště u táborů, které trvají déle. Rozhodujícím faktorem ceny je většinou zázemí tábora a náročnost táborového a programového vybavení.
Pokud jsou tábory dotovány (což je malá část), například obcemi, či ministerstvy, pak dotace činí v průměru do 20% celkové ceny tábora. Většinou se ale pohybuje v řádu pár jednotek procent a několika jednotek tisíc na tábor. Některým rodičům pak přispívá i zaměstnavatel, odbory, zdravotní pojišťovny apod.
Cena týdne pobytového tábora se v závislosti na organizaci pohybuje v rozpětí 1100 – 6000 Kč. Dražší bývají již jen tábory v zahraničí a případně tábory, kde rodiče dokupují dítěti placený komfort oproti ostatním účastníkům (výlety navíc, zvláštní program apod.), což je běžné u některých komerčních subjektů. Nejčastěji se cena za týden pobytového tábora pohybuje kolem 2000 Kč. U příměstských táborů záleží opět na místě, nicméně nejčastější poplatky jsou mezi 150 – 350 Kč za den.
Kdo realizuje nejvíc táborů?
Největším organizátorem táborů pro děti a mládež v ČR je Junák – český skaut z.s. Ten realizuje v roce 2016 na 1042 táborů, kterých se účastní přes 28 000 dětí. Junák zároveň jako jediný zajišťuje tábory ve všech krajích České republiky. Drtivá většina (97%) jsou tábory pobytové a průměrná délkou trvání se pohybuje mezi 8 – 14 dny. Oproti loňskému roku bude Junák realizovat o 18 táborů více. Zároveň vyplývá, že Junák realizuje tábory spíše menšího, oddílového charakteru, s počtem účastníků kolem 25.
Ze středisek volného času, která se do šetření zapojila (cca. 10 procent), pořádá nejvíce táborů Dům dětí a mládeže Praha 3 Ulita. V roce 2016 pořádá na 48 táborů, o 4 více než v roce 2015 a účastní se jich takřka 900 dětí. Polovina táborů je příměstských a polovina pobytových. Pobytové tábory jsou v průměru pořádány na 7 – 14 dní, příměstské na 5 pracovních dní.
Jaké jsou inovace na táborech?
Pořadatelé se snaží neustále inovovat a zaujmout děti i jejich rodiče. Inovace může spočívat například v zavedení online přihlašování, zapojování mladých účastníků do přípravy a realizace tábora nebo v rozšíření cílové skupiny účastníků. Nově se také rozrůstá nabídka příměstských táborů, kam rodiče děti ráno vodí, odpoledne si je vyzvedávají. Jejich oblíbenost roste a jejich hlavními organizátory jsou především domy dětí a mládeže.
Jak je to s táborovými hrami?
Oblíbená témata táborových her se v organizacích dětí a mládeže drží dlouhodobě. Různá dobrodružná putování, historické příběhy, divoký západ, Vikingové, pravěk apod. U tradičních organizací pak zaměření tábora odpovídá i povaze této organizace. Hasiči, táborníci, indiáni, skauti, záchranáři. Komerční pořadatelé, kteří potřebují zaujmout veřejnost, která nemá zkušenost z celoroční činnosti oddílu, volí atraktivně vypadající motivaci jako například Youtube, army, jazyková příprava, moderní tanec, počítače.
Mají tábory definované vzdělávací cíle?
Většina (80%) pořadatelů si uvědomuje vzdělávací rozměr tábora a uvádí, že cílem je posílit týmovou spolupráci, samostatnost, osobnost účastníka, osvojení ekologického smýšlení, trénink v první pomoci nebo rozvoj pohybových dovedností.
#tabory