V Městském muzeu a galerii v jihočeských Vodňanech probíhá od 3. července do 18. září 2016 výstava obrazů a ilustrací Václava Junka (16. 8. 1913, Kladno – 29. 1. 1976, Praha) pod názvem Statečná srdce.
Kurátorka výstavy Petra Čvančarová – vnučka Václava Junka zve naše čtenáře: „Přijďte si přečíst mnoho knih v jeho ilustracích, vrátit se do dobrodružství, do dětství, někteří možná i do školních lavic. Přijďte se zaposlouchat do zvuku mořských vln v jeho obrazech, přijďte také ukázat svým dětem zvířátka nakreslená, tak jak jsou jim nejsrozumitelnější.“
S Junkovými ilustracemi ve Foglarově díle se lze setkat v několika posledních příbězích kresleného seriálu Rychlé šípy v Mladém hlasateli v roce 1941 před zákazem jeho vydávání, v Hoších od Bobří řeky z roku 1966, v časopiseckém vydání Kroniky Ztracené stopy v témže roce, v kresleném seriálu Za poklady starých Inků ve Vpředu 1947-48. Ve Vpředu v předchozích ročnících podle scénáře Františka Běhounka zpracoval oblíbený seriál Výprava Toma Bartona; ostatně Běhounkovo knižní dílo s dobrodružnými motivy doprovázel ilustracemi velmi často v průběhu dlouhých let.
Název výstavy Statečná srdce není zvolen samoúčelně, Václav Junek se významnou měrou podílel na ilustrování stejnojmenné edice dobrodružných příběhů vydávaných na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v jihočeském nakladatelství Růže.
V záplavě desítek knih kresebně doprovázených Václavem Junkem by však určitě neměl zapadnout jeden zvláštní titul, vydávaný mezi lety 1958-1972 hned třináctkrát: Slabikář. (Dodejme, že Junkova zásluha na vyzdobení této knihy je připomenuta i ve filmu Slavnosti sněženek odehrávajícím se v Kersku, kde autor pobýval.)
K výstavě byl vydán zdařilý katalog, o kterém Petra Čvančarová říká: „V knize Václav Junek Statečná srdce si můžete přečíst laskavý text Michaela Zachaře, velmi statečná slova syna o otci od Václava Junka mladšího, dopis samotného Junka slavnému mořeplavci a snad dle výčtu ilustrovaných knih vytáhnout ze své knihovny třeba Běhounkovy Trosečníky polárního moře.“
K výstavě samotné její kurátorka doplňuje: „Od J. Foglara jsou uvedeny jen ilustrace a obálka k Hochům od Bobří řeky a osm dílů Rychlých šípů, ty bohužel jen v reprodukcích. Dále je tam vystavena Junkova tvorba pro děti (Slabikář, série zvířátek a další), volná tvorba lodě a moře, jím postavený model lodi Thermopylae, komiks Fr. Běhounka Výprava Toma Bartona a řada dobrodružných knih (Orinoko, Trosečníci polárního moře, Kanada vonící pryskyřicí, Ocelová stezka, Ahoj, velrybáři!, Tajgou,…).
„Věřím, že výstava se bude líbit, je to první výstava po čtyřiceti letech od dědečkovy smrti a věřím, že si nezaslouží být zapomenut, zvlášť když knihy, které ilustroval, žijí stále a stále jsou ve vzpomínkách těch chlapců a holek, kteří s nimi vyrostli,“ uzavírá Petra Junková.
Městské muzeum a galerie ve Vodňanech sídlí na náměstí Svobody 18
Otevřeno je úterý – neděle 9.00 -12.00 a 13.00 – 17.00 hodin
www.muzeumvodnany.cz
#výstava #dobrodružství