Potřebujete izolovat domek od silnice nebo oddělit část zahrady živým plotem, ale nemáte peníze na drahé sazenice? Zkuste si je sami vypěstovat.

    Namnožte si jehličnany, v září se dobře ujímají…

    Řízky jehličnanů můžeme odebírat v průběhu podzimu i zimy, ale nejpříhodnější doba pro zakořenění je časný podzim. Dřeviny jsou totiž po létě plné sil a uložily si před zimou energetické zásoby. Na jaře jsou zásoby naopak vyčerpané, proto jarní měsíce pro množení řízkováním obvykle vhodné nejsou.

    Jaký typ řízkování je pro daný druh nejvhodnější?
    Vyzrálé řízky:Jedle (Abies); smrk (Picea) – řízky odebíráme nejlépe ze čtyř a sedmiletých stromků, měly by být tvrdé, ale ne zcela dřevnaté; borovice (Pinus); douglaska (Pseudotsuga); tis (Taxus) – řízky tisu by měly být sice dřevnaté, ale na bázi zelené; Metasekvoj (Metasequoia) – řízky odebíráme v době až na přelomu podzimu a zimy.

    Polovyzrálé řízky: Pazerav (Calocedrus); cypřišek (Chamaecyparis); cypřiš (Cupressus); jalovec (Juniperus); modřín (Larix) – variantou je letní množení zelenými řízky.

    Druhá šance pro listnáče
    Pokud jsme nestihli odebrat listnatým dřevinám zelené či polodřevité řízky v průběhu sezony, lze je množit na podzim i počátkem zimy dřevitými řízky. Můžeme je dokonce zapichovat přímo na místo určení (například budoucí živý plot). Vyplatí se je vpichovat do otvorů v mulčovací textilii nebo ve vrstvě štěpky, slámy a podobně, které zpočátku brání růstu plevelů a udržují příznivější mikroklima v půdě.
    Pro množení vyzrálými řízky jsou vhodné například kaliny, hlošiny, skalníky, zlatice, vajgélie, pustoryly, svídy, rakytníky, ruje, bezy, sadové a botanické růže (svraskalá, galská aj), přísavníky či plaménky.
    Polovyzrálými i dřevitými řízky můžeme na podzim množit i listnaté stálezelené dřeviny, jako jsou cesmína, rododendron nebo zimostráz.

    Podrobnější návod najdete zde:
    http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/pruvodce-rizkovanim-namnozte-si-jehlicnany-v-zari-se-dobre-ujimaji/

    Namnožte si své oblíbené bylinky a keře

    Podzim je ideální i pro řízkování stálezelených bylinek, popínavých rostlin i keřů. Zdarma získáte tolik nových sazeniček, kolik si jen přejete.

    Druhy rostlin, které můžeme na konci léta množit polovyzrálými řízky:
    Komule Davidova zvaná motýlí keř, buxus, krásnoplodka, přísavník, plamének, skalník, líska, ruj, čilimník, lýkovec, hlošina, brslen, zlatice (forzýtie), fuchsie, břečťan, hortenzie, jasmín, ptačí zob, zimolez, mahonie, magnólie, rododendron, hlohyně, rybíz, ostružiník, maliník, zahradní brusinky a borůvky, kalina, réva, vajgélie, vrba, bez černý a červený, tavolník, jerlín, pustoryl, pámelník, pieris, oleandr, šalvěj, levandule, vavřín, myrta, rozmarýn, tymián, svatolina

    http://www.ireceptar.cz/zahrada/…v-zari-se-dobre-ujimaji

    Autor