Ministr financí Andrej Babiš považuje taxativní výběr subjektů oprávněných navrhovat členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu za velmi problematický.
Ministr financí tak odpověděl v dopise adresovaném předsedovi České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleši Sedláčkovi; reagoval tím na dopis České rady dětí a mládeže ze dne 28. listopadu 2016 (jeho obsah naleznete zde).
„K uvedené poslanecké novele jsem byl v listopadu t.r. požádán o stanovisko ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu,“ uvádí ministr financí Andrej Babiš. „Ve svém stanovisku Ministerstvo financí uvedlo, že považuje taxativní výběr subjektů oprávněných navrhovat členy Rad… za velmi problematický…“ Návrh projednala vláda 14. 12. 2016 a zaujala k němu neutrální stanovisko.
„Demokratická společnost,“ stojí mj. v dopise, na nějž ministr reaguje, „je neoddělitelně spjatá se svobodou projevu a svobodou médií. Zásadní je přitom zejména význam médií veřejné služby, která v České republice představují Česká televize a Český rozhlas. Tato média poskytují službu veřejnosti a veřejnosti by měla být prostřednictvím televizní a rozhlasové rady garantem jejich nezávislosti. Nynější způsob výběru členů Rady ČT a Rady ČRo je ale příliš odvozen od aktuálního složení Poslanecké sněmovny, která členy rad vybírá, schvaluje a může také odvolat.“
Hlavním smyslem návrhu novely zmíněného zákona je odpolitizování veřejnoprávních médií. Návrh se zrodil v iniciativě “Svobodu médiím!“, přičemž do Poslanecké sněmovny jej formálně předložila skupina patnácti poslanců (napříč politickým spektrem).
www.adam.cz/clanek-2016120010-poslanci-navrhuji-odpolitizovani-medii-verejne-sluzby.html
http://www.adam.cz/clanek-2016110083-crdm-podporila-dopisem-navrh-novely-zakona-o-ct-a-cro.html
www.adam.cz/clanek-2016110081-podpisy-pro-novelu-zakona-o-ct-a-cro.html
#svobodumediim