Výzvu na záchranu národních parků podepsalo již asi padesát tisíc osob. Asi čtyři stovky lidí se sešly za hustého deště před Sněmovnou, symbolicky za pět minut dvanáct.
Stalo se tak včera – v úterý 21. února 2017, aby podpořily předání občanské výzvy poslancům před jednáním ve Sněmovně.
A jak to vlastně ve Sněmovně dopadlo? Bohužel, zatím nijak!
Jednání bylo kvůli dlouhým projevům (nejen Jana Zahradníka z ODS či Václava Votavy z ČSSD).
Mezi poslance přišel tentokrát osobně i prezident Miloš Zeman, aby se je pokusil přesvědčit o správnosti senátní podoby zákona. „Nevěřte zeleným fanatikům,“ řekl mimo jiné. Při odchodu ze Sněmovny upozornil, že bude zákon o ochraně přírody a krajiny vetovat, pokud jej poslanci schválí ve sněmovní verzi.
Kolem půl sedmé večer si klub ODS vyžádal pauzu a jednání o zákoně bylo odloženo na jindy.
Rozhodnutí, kdy se bude pokračovat, by mělo padnout dnes, ve středu 22. 2. dopoledne.
Včerejšího setkání se zúčastnila i zvířátka z divočiny, tetřev, liška a vlk, a také mechem obrostlá Šumava.
Mezi řečníky promluvil Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha, Pavel Kindlmann jako zástupce vědců a zástupce šumavských spolků Jozef Pecka. Dále hovořili zástupci poslaneckých klubů napříč politickým spektrem.
Zdeněk Papoušek, senátor za KDU, mimo jiné řekl: „Netoužím po tom, aby se naše vlast totálně proměnila v divočinu, ale chtěl bych, abychom někde přírodu nechali na pokoji, nechali ji předvést, co umí. Proto si také přeji, aby určitá porce divočiny byla v naší vlasti zachována. Podotýkám, že stále hovořím o přírodě, nikoliv o stavu naší společnosti. Myslím, že člověk má vůči přírodě obrovský dluh a je na čase ho splatit. Naše národní parky jsou k tomu vhodnou příležitostí a příhodnou výzvou.“
Jiří Koželouh předal poslancům krabici s podpisy petice.
Robin Böhnisch, poslanec za ČSSD, pronesl: „Zdravím vás jménem lidí z Krkonoš. Nenacházím slov. Když jsme ve Sněmovně před pár lety zamítli tehdejší senátní návrh zákona o Šumavě, netušil jsem, jak masivnímu útoku proti všem národním parkům budeme čelit zanedlouho. Děkuji vám všem za tuto velkou podporu. Kéž jihočeští a západočeští regionální politici dostanou rozum.“
Michal Kučera, poslanec za TOP 09, konstatoval, že: „…návštěvníci přinášejí do NP prosperitu. Co by za to jiné regiony, třeba Krušné hory, daly, kdyby měly takovou návštěvnost a příjmy, jako mají naše národní parky.“
Dále hovořila poslankyně Marie Pěnčíková (KSČM) a Jiří Junek (KDU). Na závěr zazněla modlitba za rozumné rozhodnutí poslanců i za záchranu národních parků v podání evangelického faráře Pavla Světlíka.
Moderátor, herec Petr Vacek, se s přítomnými rozloučil těmito slovy: „…to, co nás určuje, je naše kultura, naše historie a naše země. Jestliže zmizí národní parky, zmizí i kus české identity…“ A dodal: „Pořád není konec! Je důležité nenechat se odradit, protože ten „kšeft“, který v NP je, je tak obrovský, že druhá strana se nevzdá. I kdyby to dopadlo dnes dobře, nenechte se ukolébat tím úspěchem. Ochrana životního prostředí tady musí být neustále!“
Proti senátnímu návrhu změn v novele zákona o národních parcích se vymezila i Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). ČRDM hájí zájmy více než 200 000 lidí, sdružovaných v rozmanitých dětských a mládežnických spolcích a dalších typech organizací (viz článek zde: http://www.adam.cz/clanek-2017020043-senatni-navrh-ohrozuje-prirodu-narodnich-parku-ceska-rada-deti-a-mladeze-je-proti.html)