Otevřený dopis České rady dětí a mládeže (ČRDM), varující před přijetím nové podoby statusu veřejné prospěšnosti, rezonuje neziskovým sektorem.
K dopisu, adresovanému 21. března 2017 premiérovi a vicepremiérům a signovanému tuctem představitelů významných NNO, se průběžně připojují další. Jde třeba o Unii center pro rodinu a komunitu a Sdružení sportovních svazů České republiky, z.s., což je druhá největší sportovní organizace v naší zemi. Jinými slovy: proti novele se nyní staví prostřednictvím vedení svých (střešních) neziskových organizací zhruba tři čtvrtě milionu lidí.
Jen zmíněný sportovní spolek je totiž tvořen 17 samostatnými svazy – mezi jinými jde o Svaz vodáků ČR, Svaz vodáků Moravy a Slezska, Svaz českých potápěčů, Svaz vojáků v záloze ČR, Svaz branně technických sportů ČR či třeba Ústřední automotoklub ČR. „Sdružení sportovních svazů České republiky se tímto připojuje k Vaší iniciativě za stažení návrhu zákona o statusu veřejné prospěšnosti,“ napsala generální sekretářka sdružení Ivana Jalovecká předsedovi ČRDM Aleši Sedláčkovi. Věřím, že tento náš hlas bude možné využít a v dalších jednáních jsme připraveni tuto smysluplnou iniciativu aktivně podpořit, doplnila.
Kritická zmínka o chystané novele příslušného zákona padla kromě toho i na posledním jednání Rady vlády pro udržitelný rozvoj, konaném v den odeslání dopisu – tedy 21. 3., a to za přítomnosti premiéra. „Strategii ČR 2030 schvalujeme jako nevládky, ale takové nesystémové kroky, jako je tento návrh zákona o veřejné prospěšnosti, jdou proti této strategii,“ prohlásil na jednání rady předseda Společnosti pro trvale udržitelný život Jiří Dlouhý.
„Bohužel se naplnila pesimistická vize. Návrh zákona doputoval i přes velké množství připomínek a negativní postoj Legislativní rady vlády do Poslanecké sněmovny v době, kdy už zcela přestal být potřeba,“ stojí psáno ve shora zmíněném dopise. Jeho signatáři jsou přesvědčeni, že „situace se za dobu přípravy zákona změnila“ a že „neziskové organizace jsou díky veřejnému rejstříku a všem zveřejňovaným povinnostem, daným zákony daňovými, účetními i občanským zákoníkem, čitelným a transparentním, partnerem veřejné správy“. Některé neziskovky nadto podstupují dobrovolně různé certifikační procesy, a stávají se tak čitelnějšími a srozumitelnějšími – jak pro případné dárce, tak také pro širokou veřejnost.
Za této situace pokládá předseda ČRDM Aleš Sedláček další byrokratickou zátěž, která má dopadnout na bedra rozmanitých spolků a dalších neziskových subjektů, za neodůvodněnou a ve svém důsledku škodlivou. Narůstající počet odpůrců novely, o které má ve čtvrtek 23. 3. jednat sněmovní Ústavně právní výbor, ji doporučuje stáhnout z legislativního procesu.
Celé znění otevřeného dopisu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi a vicepremiérům Andreji Babišovi a Pavlu Bělobrádkovi si můžete přečíst ZDE.
Přehled organizací, které se připojily k otevřenému dopisu, najdete na konci článku:
http://crdm.cz/clanky/tiskove-zpravy/verejna-neprospesnost/
#verejnaprospesnost #zakon #crdm