Sociálně-terapeutické Centrum Tábor letos už druhým rokem přivítá skupinu dobrovolníků z celého světa.
Ve dnech 14. 7. až 28. 7. 2017 do Nové Vsi nad Popelkou zavítá 12 mladých lidí z Turecka, Itálie, Francie, Běloruska, Portugalska, Španělska, Taiwanu a Korey, aby společnými silami pomohli v hospodářství Nadace Tábor. Projekt je organizován ve spolupráci s českou dobrovolnickou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).
Sociálně-terapeutické Centrum Tábor v Nové Vsi nad Popelkou je místem pro vzdělávání pracovníků v sociální oblasti v nejširším slova smyslu a také místem praxe pro studenty, kteří se v budoucnu chtějí sociální či pedagogické oblasti věnovat. Je také klidným místem pro rekreační a prožitkové pobyty, kurzy a semináře na nejrůznější témata.
V neposlední řadě má Centrum být domovem pro lidi, kteří ve svém životě potřebují pomoc ostatních. „Vzhledem k tomu, že jsme nezisková organizace a že se snažíme dělat co nejvíce věcí svépomocí a bez dotací státu, jsme rádi za veškerou dobrovolnou pomoc. Zvláště pak, když lidi práce baví a naplňuje,“ říká Kateřina Matošková za Centrum Tábor. Již minulý rok bylo umožněno lidem z celého světa zavítat na toto výjimečné místo a podílet se na chodu a růstu Centra Tábor. Ani letos tomu nebude jinak.
Hlavním úkolem pro tento rok je stavba přístřešku pro hospodářská zvířata. Dobrovolníci budou zapojeni do všech fází stavby; od přípravy stavebního materiálu, hloubení a přípravy betonových patek až po konstrukci samotného přístřešku. Vedle tohoto projektu se budou podílet na celkovém chodu hospodářství – sezónní práce na poli, péče o hospodářská zvířata. Kromě práce je samozřejmě nachystaná i odpočinkovější a poznávací část pobytu formou různých přednášek týkajících se ekologického a sociálního zemědělství, či formou výletů po blízkém i vzdálenějším okolí Nové Vsi.
Nezisková organizace INEX–SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX–SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.