Strýmka, Jadernička, Malináč, Avranšská, Ananaska, Pstružka, Špinka, to jsou názvy odrůd ovocných stromů, na něž pomalu zapomínáme. Staré, tradiční, krajové či místní odrůdy jsou nezřídka obestřeny tajemstvím.
Jejich původ bývá často neznámý. Přitom jsou jejich vlastnosti a chutě jejich plodů fascinující. A právě o toto bohatství přicházíme. Na naše stoly putuje ovoce z nejrůznějších koutů světa a staré a krajové odrůdy výjimečné svou chutí, tvarem, dobou zrání, plodností, vitalitou, vzrůstem či odolností vůči chorobám, mizejí z krajiny, protože se nehodí pro masové pěstování nebo jsou jejich plody náchylné k pomačkání při přepravě.
Staré odrůdy byly vypěstěny před druhou světovou válkou, krajové odrůdy se nestačily rozšířit na větším území a vyznačují se regionální jedinečností. Často jde o záležitost i tak malého území, jako jsou jednotlivé vesnice. Jejich nespornou výhodou oproti moderním odrůdám je adaptovanost na místní půdu a klimatické podmínky. Mnohé ze starých odrůd jsou nenáročné na pěstování a dobře prospívají i v chudších půdách. Nemluvě o estetické stránce a moderními odrůdami nepřekonatelné chuti, pokud se jejich plody usuší nebo zpracují do podoby moštu či vína.
Naším cílem je vrátit tyto mizející odrůdy do krajiny a zachovat naše společné ovocné dědictví i pro další generace.
Proč by měl každý z nás zasadit strom?
• zlepšují kvalitu vzduchu
• chrání nás a naše obydlí před přírodními živly
• kořeny stromů zpevňují půdu a zabraňují erozi
• snižují hluk, husté koruny stromů prokazatelně tlumí hluk z ulice i od hlasitých sousedů
• v jejich větvích a kořenech nacházejí útočiště zvířata a hmyz
• ochlazují své okolí, přes den je v jejich blízkosti o několik stupňů méně
• zkrášlují krajinu a naše zahrádky
• poskytnou nám stín i klid v duši
• rostou, sílí a stárnou s námi a mají z nich užitek i další generace
• dělí se s námi o své sladké plody = pravidelný přísun prvotřídního ovoce k okamžité konzumaci, sušení, zavařování a výrobě moštů • jsou to přátelé od dětství po dospělost – prožít léto v pozorovatelně ukryté v koruně stromu, předhánět se, kdo se na houpačce na větvi jabloně za chalupou zhoupne nejvýš, vylézt si pro ty nejsladší třešně na nejvyšších větvích, poprvé prořezávat větve vašeho stromu a pečovat o něj, aby se mu dařilo i v dalších letech, vzpomínáte?
• uzdravují, inspirují, pomáhají nám na chvíli zpomalit v hektickém světě a vnímat přírodní rytmy
• podpoříme tak obnovu starých tradic – stromy jsou v mnoha zemích a kulturách symbolem života a vysazovaly se jako poděkování za nový život
http://eshop.na-ovoce.cz/proc-sazet-stromy/
A proč staré a krajové odrůdy?
Staré odrůdy se v naší krajině pěstovaly po generace a teď se z ní pomalu vytrácejí. Do našich zahrad vysazujeme moderní ovocné odrůdy, které slibují odolnost, nenáročnost a příjemnou chuť plodů, a zapomínáme, že oblíbené odrůdy našich předků je v mnohém předčí.
Vysazením některé ze starých a krajových odrůd pomůžete zachovat naše společné ovocné dědictví, soubor jedinečných vlastností a chutí, i pro další generace. A hlavně si můžete každý rok pochutnávat na proslulých Grávštýnských jablkách, Hardyho máslovce, sladké a rozplývající se na jazyku, Holovouských malináčích, které k nejlepší chuti dozrávají okolo Vánoc, Krvavce, letní hrušce s červenou dužinou nebo výborných a šťavnatých třešních odolné odrůdy zvané Kaštánka.
Stromky starých a krajových odrůd, které u nás můžete zakoupit, vyrůstají v ovocné školce pomologa Stanislava Bočka. Zkušenosti získané během studií a výuky na Mendelově univerzitě v Brně a práce ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském v Holovousích nejprve zúročoval na vlastních pozemcích a v roce 2008 založil ovocnou školku specializovanou na staré odrůdy jabloní a hrušní. Stanislav Boček patří díky svým znalostem a dlouholetým zkušenostem mezi opravdové kapacity v oboru. Jeho odborná péče je zárukou, že na vašich zahradách porostou silné a zdravé stromy, které vám při správné péči budou dělat svým růstem a vynikajícími plody radost dlouhá léta.
#strom