Právě před 110 lety Robert Baden-Powell uspořádal na ostrově Brownsea první skautský tábor na světě. Dnes je skautek a skautů ve světě 50 milionů.
V Česku se stále zvyšuje zájem rodičů i dětí o vstup do skautského oddílu, počet skautů a skautek vzrostl za posledních 11 let o 40 procent.
V roce 1907 si Robert Baden-Powell vybral 20 chlapců z různých sociálních vrstev a připravil pro ně tábor, do té doby nezvyklý. Po úspěchu prvního tábora vychází Baden-Powellova kniha Scouting for Boys, která pomohla rozšířit skauting do téměř všech zemí světa. Skautská výchova od počátku vedla k čestnosti, spolupráci, a k lásce k přírodě s cílem výchovy dobrého občana. Baden-Powell využil přání a zájmů dětí a nabídl jim program a hry v malých skupinkách, kde mohly nacházet nové přátele. Skauting se rychle šířil po světě.
V létě roku 1911 profesor A. B. Svojsík odjíždí do Anglie, aby poznal tamější skauty. V roce 1912 vychází jeho kniha Základy junáctví, na které spolupracoval s tehdejšími představiteli vědy a kultury. V červenci téhož roku začíná první skautský tábor v českých zemích, nedaleko hradu Lipnice. V roce 1913 se již skauti zabydlují v prvních podsadových stanech – světovém unikátu, který dodnes obdivují skautky a skauti z celého světa. Brzy se ke skautingu přidali také dívky. První tábor českých skautek se konal v roce 1915 u Živohoště.
Dnes je Junák – český skaut největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 11 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na téměř 58 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 50 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa.