Claudie má dvě dcery, které však vidí jen hodinu denně. Zbytek dne, 12 a více hodin, tráví na banánové kostarické plantáži.

    I za tak dlouhou pracovní dobu včetně přesčasů dostává jen minimální mzdu, ze které má problém sebe a dcery uživit. Pracuje s nebezpečnými látkami bez ochranných pomůcek. Nemá se kam schovat, když letadla práškují pesticidy plantáž. Na pracovišti musí čelit sexuálnímu obtěžování. Kvůli zapojení do odborů ji v práci šikanují.
    Příběh Claudie i příběhy dalších zaměstnanců a zaměstnankyň kostarických a panamských plantáží budou viset od 7. do 14. října ve více než 60 parcích republiky. V Praze budou fotografie k vidění hned na sedmi místech. Návštěvníci výstavy pod širým nebem se na 14 panelech dozvědí, co vše se skrývá za tolik oblíbeným tropickým ovocem – banány.

    Používání pesticidů a dalších jedů na banánových plantážích působí lidem zdravotní potíže (www.storyofbanana.com/cs)

    „Na každého Čecha připadá ročně 9,9 kilogramů banánů. Jedná se o nejoblíbenější tropické ovoce. Málokdo už ale ví, za jakých podmínek se banány pěstují, třídí, balí a následně dostávají do Evropy.
    Rozhodli jsme se proto třetí ročník Výstavy na stromech zaměřit právě na pěstování banánů,“
    uvedla Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi.
    Autorem fotografií je Stanislav Komínek z NaZemi, který společně s kolegy z Ekumenické akademie vyrazil do Panamy a Kostariky zkoumat pracovní podmínky lidí na banánových plantážích.

    Vedle nízkých mezd, dlouhých přesčasů a ohrožení všudypřítomnými pesticidy jsou pracovníci a pracovnice vystaveni také nejrůznějšímu obtěžování a zastrašování. Pracovat na zlepšování pracovních podmínek aktivním zapojením do odborů je velmi rizikové. Odboráři a odborářky jsou v lepším případě šikanováni, přeřazeni na jinou práci, v horším propuštěni, zbiti či zavražděni.
    „Dřív jsem sklízel banány, ale po přidání k odborům mě přeřadili na odsekávání listů banánovníků. Vedení nechce, abych se stýkal s ostatními pracovníky. Sledují mě, jestli za nimi nechodím,“ dočteme se na jednom z výstavních panelů slova odboráře pracujícího na plantáži Jardín del Tigre v Kostarice. Z obavy o svou budoucnost nechce uvádět své jméno a na fotografii mu není vidět do obličeje.

    Výstava rovněž upozorňuje veřejnost na souvislosti a důsledky našeho nákupního chování, a co můžeme změnit my jako spotřebitelé a spotřebitelky. Pokud chceme, aby pěstitelé a pěstitelky dostávali za svou práci adekvátně zaplaceno a mohli se při pěstování vyhnout nejhorším agrochemikáliím, můžeme kupovat banány s certifikací Fairtrade.
    Pomocí petice je možné supermarkety vyzvat, aby byly fairtradové výrobky více dostupné.

    https://www.nazemi.cz/cs/stromy-budou-vypravet-pribehy-lidi-pestujicich-banany

    https://www.nazemi.cz/cs/vystava-na-stromech

    https://www.nazemi.cz/cs/pribeh-bananu

    Autoři