Vážení přátelé,
    možná jste se již setkali se strašákem, který se jmenuje GDPR (Dží dí pí ár). Jedná se o obecné nařízení o ochraně osobních údajů (angl. General Data Protection Regulation), které si klade za cíl zvýšit ochranu osobních dat občanů.

    Představte si, že si něco koupíte v internetovém obchodě. Za tímto účelem o vás prodejce dopředu zjistí vše možné i nemožné a pak se vaše data používají pro různé komerční účely. Co se děje s údaji o vás, nevíte, a v důsledku vám z toho pramení akorát neustálé obtěžování v podobě různých reklamních sdělení, ať již po telefonu nebo e-mailem, či do vašich poštovních schránek. Nebo se vám někdo dostane do e-mailové schránky na základě přihlašovacích údajů, které někde ve velkém nakoupil. Nebo se někdo dozví, s čím se léčíte v nemocnici, kde uniknou informace z kartotéky. To vše je chápáno jako problém a směrnice se snaží stanovit jednotná pravidla pro shromažďování a péči o osobní údaje ve všech státech EU.

    Neziskové organizace našeho typu k tomu přišly spíše jako slepý k houslím. V textu, který zformulovala advokátní kancelář Mgr. Aleny Hájkové, se dozvíte, jaké jsou obecné zásady, které ze směrnice, resp. z její implementace do národní legislativy vyplývají, ale i to, že pokud jste s osobními údaji postupovali doposud podle zákona, nemusíte se ničeho obávat. Tedy GDPR nepředstavuje pro běžné spolky našeho typu problém. Je možné, že pouze zatím, ale spekulovat o tom je ještě předčasné.

    Aleš Sedláček, předseda ČRDM

    Autor