V den zimního slunovratu máme na severní polokouli nejdelší noc a nejkratší den. Od tohoto dne se noci začnou opět pomalinku zkracovat a dny prodlužovat. Nadvláda zimy tak začíná pomalinku slábnout.
Proto je zimní slunovrat důvodem k radosti a oslavám. Naši předkové (např. Keltové, Egypťané, Římané a Germáni) oslavovali zimní slunovrat jako den znovuzrození Slunce. Slunce přináší světlo, teplo a život.
Proto je důležité tento den uctívat a vítat s radostí. Lid oslavoval příchod světla, protože znovuzrozené Slunce jim přinášelo nový život, novou naději. První sluneční paprsky proniknou tmou a pomalinku oplodňují semínka schovaná v zemi pod zimním kabátkem.
V každém z nás je kus Kelta… A právě i v tomto čase předvánočním a potom také vánočním nás toho s touto prastarou kulturou spojuje víc, než bychom si možná mysleli. Na to všechno nám odpoví naši hosté Blanka Zelená a Lukáš Blažek z kmene Boii a keltského skanzenu v Nasavrkách, kde se keltskou kulturu a tradice snaží lidem co nejvíc představit a přiblížit.
Co tedy pochází o Vánocích, ve vánočních zvycích od Keltů? Můžeme něco připomenout?
Určitě. Ten zimní slunovrat, to je svátek vracejícího se slunce. Je to celkem snadno odhalitelné i pro laika. Opravdu od toho slunovratu se začíná prodlužovat den. A pro naše předky, nejen pro Kelty, slunovrat se slavil ve všech možných kulturách, to bylo velmi důležité. Protože slunovrat jakoby půlí zimu a dává naději. Přestože pořád ještě mrzne a je spousta sněhu, tak se začíná prodlužovat den. A snad někdy přijde jaro a zase bude dobře.
Jak si to, aby jaro opravdu přišlo, pojišťovali naši předkové a co vše s tím souvisí, si můžete poslechnout v nahrávce Českého rozhlasu:
https://hradec.rozhlas.cz/zimni-slunovrat-je-svatkem-svetla-znamena-znovuzrozeni-slunce-v-kazdem-z-nas-je-6488909
Spolek Boii, z. s.
Nezisková organizace zaměřená na prezentaci keltského dědictví, na rozvoj regionu a podporu dobrovolnictví a občanské společnosti.
Boii.cz
Keltský archeoskanzen Nasavrky
Skanzen je rekonstrukcí keltského „města“ z mladší doby železné (2. – 1. stol. př. n. l.). V takovém „městě“ ve své době žilo několik set až tisíc obyvatel.
Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech.
www.skanzennasavrky.cz
#kelt #boii #rovnodennost