Lípu jako Strom svobody vysadil symbolicky na Den Země 22. dubna 2018 americký velvyslanec Stephen B. King na skautské základně Kaprálův mlýn u Ochozu u Brna.
Velvyslanec, který je sám skautem, si prohlédl celou skautskou základnu i její okolí. Kaprálův mlýn má navíc se Spojenými státy společný velký kus historie. Druhý domov tam našla rodina původních majitelů mlýna, kteří v předtuše poválečného vývoje odešli do zahraničí a zakotvili právě v USA. Kaprálovi mlýn v roce 2007 darovali skautům, kteří objekt zrekonstruovali a přeměnili na mezinárodní ekologickou skautskou základnu.
„22. duben se od roku 1970 slaví jako Den Země. Tradici zavedl senátor za stát Wisconsin Gaylord Nelson,“ připomenul ve své řeči na Kaprálově mlýně velvyslanec Spojených států amerických Steve King, který je sám z Wisconsinu. Jako dlouholetý skautský činovník neopomenul zdůraznit morální hodnoty mezinárodního skautského hnutí, které rovněž souvisí s úsilím o ochranu přírody a zlepšování stavu životního prostředí.
Spolu s desítkami přítomných skautů a dobrovolných podporovatelů Kaprálova mlýna zasadil lípu u příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa. „Toto výročí je zároveň připomenutím stoletého česko-amerického přátelství a doufám, že toto přátelství bude trvat nejméně dalších sto let – v době, kdy tato lípa bude poskytovat stín a radost našim potomkům,“ doplnil King a připomenul klíčovou roli USA při vzniku republiky. Ambasáda USA patří mezi hlavní partnery projektu Stromy svobody, který vede Nadace Partnerství.
„Strom svobody, v našem případě lípu, jsme vysadili u místa, kde dřív rostl veliký strom, který byl po znárodnění mlýna vykácen. Ze vzpomínek rodiny Kaprálových víme, že tohoto velice litovali a považovali to za symbolický akt neúcty totalitního režimu k historii i k zabavenému majetku,“ říká ředitel Kaprálova mlýna Michal Medek.
Kus společné historie
Americký velvyslanec si rovněž prohlédl Kaprálův mlýn a seznámil se s jeho činností i historií. „Ta je navíc spjatá s jeho domovským státem, vždyť pouhých 250 kilometrů od Kingova bydliště založil původní majitel mlýna Aleš Kaprál svůj poslední a největší podnik – továrnu Akrosil. Příležitost představit velvyslanci svoji činnost měli i Brontosauři v Himálajích, kteří u nás o víkendu právě trénovali dobrovolníky pro pomoc v indickém Ladakhu,“ dodal Medek.
Jako dárek si americký velvyslanec odnesl med z Kaprálova mlýna a hrneček se skautskou lilií, který pro Kaprálův mlýn vyrábí dílna nevidomých v Tyflocentru Brno. Na závěr se šel velvyslanec podívat k blízké jeskyni Pekárna.
„Stephen King byl z návštěvy upřímně nadšený, věřím proto, že to nebyla poslední spolupráce s americkou ambasádou,“ hodnotí akci Medek.
Moderní historie Kaprálova Mlýna
Objekt mlýna získali skauti darem od dědiců původních majitelů Aleše a Zdeny Kaprálových. Na takzvaném Horním mlýně chtěla rodina tehdejšího ředitele továrny Biochema (pozdější Fruta) najít klidné místo před útrapami druhé světové války. Po skončení války odešli Kaprálovi v předtuše dalšího politického vývoje za prací do zahraničí a po roce 1948 už pro ně nebylo možné se vrátit.
Z Indie se přestěhovali do Austrálie a nakonec se v roce 1957 usadili ve Spojených státech. Životní osudy své rodiny a život na mlýně popsala Zdena Kaprálová v knize Zítra bude líp, kterou vydali brněnští skauti v roce 2012 v reedici.
Ve stejném roce bylo na mlýně otevřeno Středisko ekologické výchovy.
Za pět let provozu si Kaprálův mlýn zvládl vydobýt renomé v tuzemsku i zahraničí. Základna už hostila například celosvětový skautský seminář o ekologické výchově či setkání špiček evropských skautských organizací. Kaprálův mlýn je prvním střediskem v postkomunistických zemích, které získalo světovou značku kvality SCENES (Scout Centres of Excellence for Nature and Environment).
Na podzim 2016 převzal ředitel Kaprálova mlýna Michal Medek z rukou švédského krále Karla XVI. Gustava cenu světového skautského programu Messengers of Peace za přínos k ochraně životního prostředí.
Kaprálův mlýn inspiruje podobné projekty mimo jiné svým modelovým ekologicky šetrným provozem, partnerstvím s univerzitami i svojí aktivitou v rámci světového skautského hnutí, kde se podílí na tvorbě světového programu ekologické výchovy a rozvoje sítě ekologických skautských základen SCENES.
Základna poskytuje zázemí nejen pro skautské aktivity, ale i pro školy a mládežnické kolektivy, kterým nabízí výukové programy na téma přírody a ekologie.
Více o Kaprálově mlýně najdete na www.kapraluvmlyn.cz