Ještě na začátku letošní hnízdní sezóny to se sýčky nevypadalo vůbec růžově. Bylo to opravdu napínavé.
Drsné březnové mrazy si na jednom z nejohroženějších druhů naší zemědělské krajiny vybraly svoji daň a další životy pak měly na svědomí technické pasti.
Není divu, že počet samečků obhajujících teritorium byl oproti předchozím rokům nižší. Ochránci sýčků z České společnosti ornitologické sovám pomáhali vyvěšováním bezpečných budek, zabezpečovali okolí hnízdišť a vyjednávali změny v hospodaření. Závěr letošní sezóny má i díky tomu pro Ptáka roku 2018 dobrý konec. Celkem letos ornitologové zkontrolovali v severních Čechách, kde se nachází nejsilnější česká populace sýčků, více než 500 lokalit, což je historicky zdaleka nejvyšší číslo. Na 44 místech pak zjistili přítomnost sýčků. Sýčci prokazatelně hnízdili na 23 lokalitách, oproti 19 loňským a vyvedli přes 30 mláďat.
Podrobnosti o dramatické hnízdní sezóně včetně několika drobných příběhů se šťastným koncem naleznete v článku na webu ČSO.
Všem, kdo podporujete ochranu sýčků, patří veliké poděkování! Díky vám jsme již dokázali zajistit finance na projekt ATHENE, tedy ochranu sýčků v Ústeckém kraji. V souladu s přísnými podmínkami uděleného projektu jsme po dosažení částky na kofinancování museli tuto konkrétní dárcovskou výzvu v červnu uzavřít.
To ale neznamená, že by na sýčky nebyly dál potřeba finance – stále můžete podporovat ochranu sýčků i za hranicemi Ústeckého kraje (např. ve Středočeském kraji stále zůstává poměrně silná populace sýčků, které se také věnujeme) a na ochranu a vhodnou péči o zemědělskou krajinu – domov mnoha ubývajících polních ptáků včetně sýčka. Nepomůžeme-li totiž těžce zkoušené zemědělské krajině, nezachráníme ani sýčka!
Podrobnosti, jak to chceme dělat a možnost darování naleznete na dárcovském portálu https://www.darujme.cz/projekt/1200987
Přeji vám pěkné léto, pokud možno plné krásných zážitků v přírodě,
Lucie Hošková, Česká společnost ornitologická www.birdlife.cz
http://www.birdlife.cz/dramaticka-hnizdni-sezona-sycku-ma-dobry-konec/