Český svaz ochránců přírody zpřístupnil v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě dva evropské unikáty – středověkou hatěnou cestu a první zastávku na prastaré Volské stezce.
Dne 27. října 2018 bylo na Novojičínsku představeno turistické veřejnosti zachovalé torzo středověké hatěné cesty v nivě řeky Odry. Lokalitu zpřístupnili členové základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Studénka, kteří se od prvotního objevu tohoto evropského unikátu podílejí na odhalení jeho historie.
Hatěný unikát
Povodeň v roce 1997 odkryla pod dvěma metry hlíny v břehu řeky Odry část souběžně uložených mohutných klád. To nedalo spát místním ochráncům přírody, kteří ve spolupráci s vědci z Mendelovy univerzity v Brně a archeology z Národního památkového ústavu začali zjišťovat o tomto nálezu více. Výsledky dendrologické analýzy byly překvapující: ve většině se jedná o kmeny jedlí, které zde rostly během 11. a 12. století. Kmeny, ale i množství zbytků jedlových šišek a semen dalších dřevin, se zde zachovaly díky rychlému zanesení bahnem a vysoké hladině spodní vody, která je zakonzervovala ve velmi dobrém stavu. Identifikované konstrukční prvky prokázaly, že se jedná o původní středověkou hatěnou cestu, tedy cestu na podmáčeném terénu tvořenou napříč položenými kládami.
Záhadou však zůstává, proč se zrovna u Petřvaldíku musel držet směr cesty i za cenu nákladných oprav, a při podmáčení cesty se prostě nejelo jinudy, jak bylo tehdy zvykem? „Odpověď si lze jen domýšlet: Cesta měla velký význam, zřejmě šlo o tzv. zemskou stezku v historicky mnohem starší trase tzv. Jantarové stezky, která spojovala sever a jih Evropy. Stezka vedla tehdy pohodlně prostupnou štěrkovitou nivou Odry. Trasa se asi nemohla měnit z důvodu směřování k nějakému blízkému cíli, který dnes neznáme. Mohl to být osvědčený a bezpečný brod, nebo významná křižovatka či opevněné místo,“ vysvětluje Ivan Bartoš ze ZO ČSOP Studénka.
Nález celkem dobře zapadá do skutečných historických událostí. Ve 12. a 13. století dochází z k rozsáhlému dosídlování území na severu Moravy. To se nepochybně neobešlo bez obnovy a údržby zemských stezek. Rozsáhlé klučení lesů a zakládání nových polí v oblasti Podbeskydí a Oderských vrchů vedlo k erozi a povodním, které zanesly nivu hlínou, a tím byla pohřbena také hatěná zemská stezka. Nedávné povodně a eroze břehů starou cestu opět odkryly a nabídly nám malé nahlédnutí do tajemství, která niva Odry pod vrstvami hlíny ukrývá.
Hatěná cesta se nachází cca 250 m západně od autobusové zastávky Petřvald, Petřvaldík, garáže ČSAD, nedaleko mostu pro pěší přes Odru (GPS: 49.7231392N, 18.1308036E). Jedná se o 91. lokalitu zpřístupněnou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, jehož prostřednictvím již dvanáctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice.
Tudy vedla Volská stezka
Bannerova studánka, nacházející se v Poodří, je prvním zastavením na Volské stezce, které je možné navštívit. V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě tak Český svaz ochránců přírody (ČSOP) odstartoval několikaletý projekt, zaměřený na obnovu a unikátní interpretaci přírodního a kulturního dědictví v koridoru slavné Volské stezky, prastaré dobytčí cesty, která před staletími spojovala Krakovsko s Vídní.
Fragmenty této „dobytčí dálnice“ se v Poodří zachovaly nejlépe z celé její trasy a mnohde dosud tvoří malé oázy přírody v zemědělsky intenzivně obdělávané krajině. Zachovaly se unikátní úvozy, fragmenty pastevního lesa, dokonce se ví, kde byla napajedla. Koridor, kterým se stáda dobytka hnala, je znám zhruba od Skotnice u Příbora po Bělotín u Hranic.
Do obnovy Volské stezky se pustila místní základní organizace ČSOP Studénka. „Postupná zpřístupnění zbytků stezky pro pěší se stromořadím hrušní a slivoní, podél ní obnovená charakteristická přírodní stanoviště, která dříve stezku doprovázela, jako například remízy, selské sady, mokřady, prameniště, studánky, napajedla i malé stavební a technické památky – to vše máme v plánu v průběhu několika dalších let vybudovat,“ říká otec projektu a předseda ZO ČSOP Studénka, Ivan Bartoš. V katastru každé z obcí bude k Volské stezce postupně umístěno zastavení s interpretací místního přírodního i kulturního dědictví doplněné interaktivními prvky.
Dnes je slavnostně otevřeno první zastavení nedaleko Šenova u Nového Jičína, Bannerova studánka. Jde o pěnovcové prameniště, vyvěrající z kopce Hůrka, který je tvořen pískovcem s velkou příměsí vápníku. Jde v podstatě o zkamenělý mořský písek, vápník pochází ze schránek mořských živočichů. V bezprostřední blízkosti pramene se vápenec ve vrstvách usazuje a vytváří takzvanou pěnovcovou neboli travertinovou kupu – vrstvu pórovitého vápenitého kamene, zpravidla zarostlou mokřadními rostlinami.
Bannerova studánka se nachází zhruba 150 metrů od autobusové zastávky Šenov u Nového Jičína, Salaš na odbočce vedoucí k restauraci na Salaši (GPS: 49.6178017N, 17.9741992E). Volská stezka (1. etapa) je celkem 92. lokalitou, a již čtrnáctou v Moravskoslezském kraji, zpřístupněnou ČSOP v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě Jeho prostřednictvím již dvanáctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice.
Český svaz ochránců přírody je spolek lidí, kteří mají rádi přírodu a chtějí ji aktivně chránit. V současné době máme téměř 7000 členů. Mezi námi jsou profesionální odborníci i nadšení dobrovolníci, dospělí i děti. Každý může pomoci. Máte rádi přírodu? Přidejte se k nám! Více informací naleznete na www.csop.cz.
Společnost NET4GAS je spolehlivým a bezpečným provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany životního prostředí s ohledem na současné a budoucí generace. Od toho se odvíjí nejen její odpovědné podnikání, ale také dlouhodobá strategie firemní filantropie realizovaná od roku 2007 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti, a také celostátních přírodovědných soutěží Zlatý list a Ekologická olympiáda, které pořádá Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Více informací o programu a zpřístupněných lokalitách najdete na www.blizprirode.cz.