Je jich sedm, pocházejí ze šesti států světa a žijí, pracují či studují v České republice. Všechny spojuje jedna věc, a sice dobrovolnictví.
Seznamte se s dvojčaty Polinou a Vilenou, které pocházejí z Ruska. Chtěly studovat v Evropě, více cestovat, procvičovat cizí jazyky a realizovat svoje sny. Polina studuje restaurování na VŠCHT a Vilena VŠE. Nejvíce je překvapil rozdíl mezi Ruskem a celkově evropskou společností. Lidé jsou tady velice uzavření. Navázat sociální vazby se jim povedlo, až poté, kdy se naučily český jazyk. Kromě studia a práce se ale začaly zabývat i dobrovolnictvím.
Vilena o své zkušenosti s dobrovolnictvím v ČR říká: „Momentálně jsem dobrovolnice v METĚ a v InBázi. V METĚ se zaměřuji na cizince a na kulturní aktivity spojené s integrací cizinců. V InBázi pracuji s dětmi od pěti do patnácti let. Taky jsem byla na workcampu s INEXEM-SDA.“ A Polina doplňuje: „Dobrovolničím v METĚ, InBázi a tento rok jsem se rozhodla zkusit dobrovolnictví v Národním památkovém ústavu. Říkala jsem si, že je to spojené s mým studiem a přinese mi to nové zkušenosti.“
Proč META a InBáze?
„Do METY jsme se dostaly první rok po přistěhování. Nejprve jako klientky, kdy jsme se účastnily různých výletů a amatérského divadla. Pomohlo nám to jak z hlediska kulturního, tak z hlediska jazykového.“ Nyní v METĚ vedou klub ČEKUJ!, zaměřený na integraci a na pochopení české kultury. „Děláme různé aktivity zaměřené na českou kulturu, chodíme na různé výlety a procházky po Praze.“ A Vilena dodává: „I do InBáze jsme se dostaly asi rok po příjezdu do Prahy. Hledaly jsme, jak se dá lépe pochopit česká kultura a taky jak se naučit jazyk. V InBázi jsem měla možnost pracovat s dětmi, pomáhat s organizací uměleckého ateliéru nebo víkendových třídenních akcí.“
Co motivuje sestry k dobrovolnictví?
„Pro mě je asi nejdůležitější, že mohu vidět reakci ihned. Neziskové organizace jsou velmi otevřené, takže když přijdu s jakýmkoliv nápadem, tak mě podpoří. Je tam prostor pro kreativitu a tvůrčí činnost,“ říká Vilena a Polina dodává: „Je to skvělá možnost jak z hlediska nějaké sociální činnosti, tak z hlediska procvičování cizích jazyků. Někteří cizinci neumí česky a je potřeba s nimi mluvit francouzsky nebo anglicky.“
Ve volném čase Polina ráda cestuje, prochází se po Praze a schází se s kamarády. Vilena zase ráda sportuje a chodí na filmové festivaly.
Více o sestrách, jejich životě v Čechách, a o tom, v čem může být český jazyk těžký, a co všechno podnikají v klubu ČEKUJ! se dozvíte v publikaci Sedm statečných – příběhy cizinců dobrovolníků (https://www.meta-ops.cz/sedm-statecnych), nebo v jejich video medailonku:
Příběhy těchto neobyčejných lidí zpracovala společnost META, o.p.s. (https://www.meta-ops.cz) formou video medailonků a tištěné publikace s názvem Sedm statečných – příběhy cizinců dobrovolníků, která je navíc doplněná o teoretický úvod k dobrovolnictví v České republice a ve světě.
V následujících měsících každého z nich představujeme samostatně v rámci speciálního seriálu.
Za META, o.p.s.
Markéta Marques (koordinátorka dobrovolnického programu a praxí)
Jednotlivé medailonky i shrnující video lze od METY zapůjčit a promítat na tématických akcích a je možné získat i vytištěnou publikaci.
Ke stažení:
Tisková zpráva
Tisková zpráva ke stažení
Související:
http://www.adam.cz/clanek-2018090018-pribeh-dobrovolnika-carlose-ze-sedmi-statecnych.html
http://www.adam.cz/clanek-2018080031-sedm-statecnych-aneb-pribehy-cizincu-dobrovolniku.html