Novou aktivitu, která má pomoct v boji proti šíření dezinformací mezi studenty středních škol, dnes představili politologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Skupina studentů pod vedením Miloše Gregora a Petry Vejvodové začíná od listopadu jezdit do vyučovacích hodin s únikovou hrou s názvem Fakescape. Středoškoláky má zábavnou formou naučit základy informační a mediální gramotnosti.
Jejich starší spolužáci, kteří vymysleli projekt Zvol si info, navíc v listopadu spouštějí jinou akci. Díky daru od Nadace O2 rozšíří svoji publikaci „Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!“ zdarma do míst, kde může oslovit další ohrožené cílové skupiny.
Studenti a jejich pedagogové z katedry politologie se tématu dezinformací, manipulací nebo propagandy věnují už několik let. V roce 2016 spustili projekt Zvol si info, díky němuž dělají osvětu v oblasti informačního vzdělávání prostřednictvím webu a přednášek a později napsali právě knihu s názvem „Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!“. „Cítíme, že kromě akademického prostředí je třeba o tématu pořád mluvit i se širokou veřejností. I když se k němu v poslední době povedlo připoutat větší pozornost, stále vidíme nedostatek materiálů a projektů, které by mohli využívat třeba učitelé na školách,“ sdělil Miloš Gregor.
Právě proto přišla nová generace studentů s únikovou hrou Fakescape, která má podobu čtyř úkolů, v nichž se řešitelé postupně zabývají ověřováním informací, pracují s textem, zkoumají titulky ve zpravodajství a manipulaci s fotografiemi. Všechno je zasazeno v příběhu, kde je hlavním hrdinou novinář pracující v období před prezidentskými volbami v roce 2028. „Hru je možné zadat i odehrát během jedné vyučovací hodiny a učitelé mají prostor i na zodpovězení dotazů nebo dovysvětlení,“ doplnila studentka Tereza Kráčmarová, jedna z tvůrkyň projektu Fakescape.
Kráčmarová a její spolužáci se teď rozjedou na střední školy, kde budou hru ještě několik dnů ladit podle reakcí řešitelů a zároveň na místě vždy povedou diskusi, která se bude vracet k tématům, jichž se hra dotkla. Do budoucna ale počítají s tím, že hrací sadu a pravidla si bude moct na svoji školu objednat kdokoliv. Únikovou hru bude totiž možné zorganizovat bez jejich asistence v jakékoliv uzamykatelné místnosti. Formát se hodí například také organizátorům kroužků nebo skautským oddílům. Kontaktovat studentský tým je možné na e-mailu info@fakescape.cz.
Paralelně k této nové aktivitě se stále rozvíjí i původní projekt Zvol si info. Jeho tvůrci a zároveň autoři „Nejlepší knihy o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!“ nyní získali finanční podporu od Nadace O2. Díky tomuto daru budou moct knihu bojující proti dezinformacím zdarma rozšířit do míst, kde může oslovit další ohrožené cílové skupiny – například do center pro seniory, nízkoprahových klubů, dětských domovů nebo třeba škol.
Stane se tak díky společné akci tvůrců, nakladatelství Albatros Media a nadace. Všechny subjekty se dohodly, že za každý kus knihy, který se během listopadu prodá, Nadace O2 zafinancuje druhý, který bude darován. „V dnešní době se digitální technologie vyvíjí rapidním tempem, na které jsou ne všichni z nás připraveni. Proto se Nadace O2 nyní zaměřuje na posílení digitální gramotnosti v české společnosti – abychom se v novém, digitálním světě dokázali pohybovat bezpečně a s rozumem. Nejlepší kniha o fake news je podle nás nejkvalitnějším průvodcem tímto prostředím, a proto máme radost, že ji můžeme ohroženým skupinám přinést jako dar,“ vysvětluje záměry Nadace O2 její ředitelka Anna Kačabová. „Jednou ze skupin, ke kterým chceme knihu o fake news dostat blíže, jsou například senioři. Podle našeho dřívějšího průzkumu totiž dostává devět z deseti seniorů, kteří jsou aktivní na síti, různé řetězové e-maily a téměř polovina seniorů si informace získané ze svých oblíbených zdrojů žádným způsobem neověřuje,“ doplňuje Kačabová.
Za každou prodanou knihu v knihkupectvích autoři vyberou jednu organizaci, které knihu pošlou. Kdo si ji zakoupí přímo na e-shopu nakladatelství Albatros Media, bude mít navíc možnost sám určit, kam bude druhá publikace zaslána. „Sami si uvědomujeme, že mediální gramotnost často šíříme v naší sociální bublině a to hlavně u lidí, kteří to tolik nepotřebují. Z tohoto důvodu chceme knihu dostat do míst, kam by se normálně nedostala a kde by si ji často nemohli ani sami dovolit koupit,“ uvedla Kateřina Křivánková, předsedkyně spolku Zvol si info. Cílem spolku je upozornit veřejnost a hlavně mladé lidi na nebezpečí dezinformací, které se objevují ve veřejném prostoru. Studenti za dobu fungování projektu přednášeli pro asi sedm tisíc lidí po celé republice i na Slovensku a jejich knihu si koupilo téměř pět tisíc lidí.
Ilustrační snímky v textu: Facebook Fakescape – Gymnázium Brno, Vídeňská