Devětačtyřicáté Valné shromáždění České rady dětí a mládeže (ČRDM), konané 15. listopadu 2018, přijalo do svých řad další členskou organizaci – Asociaci pro mezinárodní otázky (AMO).
Delegáti a delegátky v zasedací místnosti budovy Správy majetku odborových svazů kultury (SMOSK) na pražském Senovážném náměstí rovněž vyslechli řadu informací z Představenstva České rady a v případě potřeby na ně pružně reagovali. Podněty se týkaly rozličných oblastí, jež se do spolkové práce s mládeží promítají, zvláště pak ve sféře ekonomické a legislativní.
Přijetím Asociace pro mezinárodní otázky se počet členských organizací ČRDM aktuálně zvýšil na 98. Platí přitom ovšem, že tato cifra je proměnlivá oběma směry; dlouhodobě nicméně osciluje kolem stovky.
Asociace pro mezinárodní otázky, z s. je neziskovou organizací založenou v roce 1997 ze vzdělávacího projektu Pražský studentský summit, který je i nyní jedním z hlavních pilířů její činnosti. Výzkumné centrum AMO je předním českým zahraničněpolitickým think-tankem, který kromě publikační činnosti formuluje doporučení pro policy-makers, komentuje mezinárodní dění a pořádá veřejné i uzavřené akce. „Pracujeme také v oblasti transformační politiky, a to zejména ve východní Evropě, konkrétně na Ukrajině a v Bělorusku, kde předáváme zkušenosti České republiky v sektoru vzdělávání,“ podotkla ředitelka AMO Vlaďka Mušálková.
Představenstvo ČRDM doporučilo Asociaci k přijetí a Valné shromáždění je odhlasovalo.
Sadu informací z představenstva České rady zahájil její předseda Aleš Sedláček komentovanou rekapitulací situace kolem Vodního zákona, Zákona o místních poplatcích, tzv. Šablon pro NNO a finanční podpory z MŠMT. Pokud jde o zmíněné „šablony“, po krátké diskusi k nim VS přijalo své usnesení.
VS ČRDM přijímá následující usnesení k plánované výzvě z OP VVV Zvyšování kvality neformálního vzdělávání, dříve Šablony pro NNO.
Členské organizace ČRDM
– Mají o výzvu zájem a jsou přesvědčeny, že se jedná o efektivní investici do prostředí neformálního vzdělávání.
– Preferují vyhlášení výzvy v takové formě, která umožní v každé aktivitě, krom čistě dobrovolnického režimu uzavírat i pracovně právní vztah se vzdělavateli a zapojenými odborníky za podmínky odpovídajících jednotkových cen.
– Zdůrazňují, že prostředky z operačních programů EU nemohou vykrývat pokles národní podpory na provoz organizací. Jsou zaměřeny na zvyšování kvality vzdělávání a podporují nadstandard k současnému stavu s cílem jeho odzkoušení a případnému následnému zavedení do běžné činnosti.
Ředitel kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka informoval o novém formuláři hlášení úrazů, doplněném informací o zpracování osobních údajů, a dále o krocích, jež Česká rada podniká za účelem nabídnout organizacím výhodné cestovní pojištění. Prezentoval též rozvoj projektu Karet mládeže EYCA (další slevy, nový web, změna designu karet, mobilní aplikace Youth Card) a zhodnotil dobrovolnický projekt 72 hodin s odkazem na statistické údaje.
Pokud už jde o statistiku, té se věnoval rovněž Jan Husák z Analytického centra ČRDM, a to ve spojení s využíváním pojištění pro organizace v letech 2010–2017, jakož i ve spojitosti s tematikou dětských táborů.
Ekonomka České rady Marie Konečná zevrubně rozebrala nynější stav čerpání rozpočtu ČRDM a seznámila přítomné s projektem aplikace pro vedení účetnictví a administrativy organizací a oddílů Skeleton ESO; do konce letošního roku se mohou organizace připojit a využívat tuto aplikaci bezplatně.
Dvouhodinové jednání 49. Valného shromáždění přineslo ČRDM mj. ještě schválení jejího rozpočtu na příští rok, odsouhlasení výše členských příspěvků na totéž období v jejich dosavadní výši – tedy 3 Kč za každého člena do 26 let, resp. minimálně 500 Kč za členskou organizaci – a příznivé vyznění zprávy Kontrolní komise, pravidelně kontrolující účetnictví a hospodaření České rady.