Národní muzeum, Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby, Muzeum Antonína Dvořáka…
Tam všude (a ještě i jinde – celkem jde o více než čtyři desítky míst) budou moci děti v rámci tradiční pionýrské akce „Ledová Praha“, konané 1.–3. února 2019, zajít se svými rodiči nebo vedoucími buď zdarma, nebo za zvýhodněné vstupné. Na tiskové konferenci o tom 23. ledna t.r. informovali zástupci Pionýra.
Zmíněná akce, pořádaná Pionýrem ve spolupráci s Nadací Dětem 3. tisíciletí již podevatenácté, je pozoruhodná ve dvou ohledech. Jednak tím, že skýtá bezplatně či levně(ji) atraktivní náplň pro mimoškolní vyžití během pololetních prázdnin, a jednak svou návštěvností. Ta se podle počtu rozdaných „Ledových karet“ (univerzálních vstupenek platných do všech rozmanitých objektů zapojených do akce) pohybuje v posledních letech kolem čísla 15 000.
Ledové karty si mohou zájemci zdarma vyzvedávat od pondělí 28. 1. do pátku 1. 2. 2019 mezi 09.00 a 17.00 na Ústředí Pionýra, Senovážné náměstí 977/24, Praha 1 – telefon 222247529. Další informace včetně úplného výčtu volných a zlevněných vstupů lze nalézt na projektovém webu www.ledovapraha.cz.
Jaké novinky letošní „Ledovka“ přináší? „Například půjde o výstavu StarDance v Galerii Rohlík nebo o Galerii ocelových figurín nebo o Muzeum voskových figurín Grévin,“ nastínil tiskový mluvčí Pionýra Jakub Kořínek. „Máme taky trošku odlišné doprovodné programy. Odlišné v tom smyslu, že tradiční geocachingová hra má každý rok jiné téma. A letos budou moci příznivci geocachingu dorazit třeba na místa, kde se historicky v Praze vyráběly peníze, na místa spojená se zpracováním zlata, ražením mincí, výrobou cenných tiskovin a podobně,“ rozvedl Jakub Kořínek. Dodal, že zároveň s „Ledovou Prahou“ poběží ještě tzv. Velká ledová soutěž, do níž se může zapojit úplně každý, odpovědět na otázky a třeba pak i vyhrát nějakou hezkou deskovou hru.
„Kromě toho, že to je duševní neformální vzdělávací oáza, tak jsme přišli na to, že to je i poměrně významná turistická aktivita,“ pronesl na adresu oblíbené činnosti geocachingových nadšenců předseda Pionýra Martin Bělohlávek, „protože spoustu kešek (schránek) musejí jejich hledači fakticky odšlapat – metro ani tramvaj je tam nedoveze…“ Upozornil přitom, že řada dětských kolektivů účastnících se Ledové Prahy je tvořena právě oněmi „lovci kešek“.
Předseda Pionýra pohovořil rovněž o koncertu Děti dětem (www.detidetem.cz), další tradiční akci pořádné paralelně s Ledovou Prahou, letos pod heslem Pionýrská chemie. Pódium pražského Kongresového centra má podle něj opět patřit nadaným dětem – účastníkům hudebních a tanečních kol známé pionýrské soutěže. „Bude to opět sloučenina všech možných finále nebo disciplín Pionýrského Sedmikvítku,“ vysvětlil předseda Pionýra. Pionýrský Sedmikvítek je postupovou soutěží, jež přes základní a oblastní kola míří k republikovým finále. „Jedno z nich bylo před čtrnácti dny v Českých Budějovicích; bylo to finále Melodie – a myslím si, že jsme tam objevili talent. Takový, o kterém bude stát za to psát a který budeme vnímat jako velmi, ale velmi perspektivní osobnost, typu třeba Radky Fišarové nebo Báry Zemanové, které přes naše kola Sedmikvítku postoupily až k výšinám SuperStar nebo něčeho podobného,“ doplnil Martin Bělohlávek s tím, že koncert Děti dětem je už od konce prosince 2018 vyprodán.
Jde o jeho 22. ročník, tradičně konaný pod záštitou předsedy vlády (Andrej Babiš). Koncert i Ledovou Prahu pak zaštítili předseda Poslanecké sněmovny PČR (Radek Vondráček), ministr školství (Robert Plaga) a předseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (Václav Klaus ml.). „Předpokládáme návštěvu i oficiálních hostů – a uvítáme-li mezi námi ministryni financí (Alenu Schillerovou), tak se může přesvědčit, jak jsou státní prostředky, formou dotací poskytované ministerstvem školství, užívány v praxi,“ poznamenal předseda Pionýra.
Během setkání s novináři několikrát zaznělo, že Ledová Praha je akcí určenou především dětem, respektive dětem s dospělým doprovodem – a nikoli opačně: parta dospělých, která by si s sebou vzala dítě jako maskota, slevu nedostane…
Pro dopředu přihlášené mimopražské kolektivy, pokud o to projeví zájem, mohou organizátoři zajistit ubytování v pražských školách. „Pokud se ptáte na nejvzdálenější účastníky Ledové Prahy, tak v České republice jsou i z nejzazších příhraničních regionků a – jakkoliv to zní zvláštně – budou tu i zahraniční hosté,“ řekl Martin Bělohlávek. Upřesnil, že jde o účastníky z řad spřátelené dětské organizace Fénix ze Slovenska. „Jsme rádi, protože si myslíme, že česko-slovenská vzájemnost se může pěstovat i touto méně tradiční formou,“ uzavřel předseda Pionýra.